Warning: Use of undefined constant aaa - assumed 'aaa' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/dinehiran/public_html/wp-content/themes/foden/templates/headers/header-2.php on line 11
مجتمع صنایع دینه ایران
تنبلی روده

تنبلی روده یا امساک یک وضعیت است که در آن فرآیند حرکت مواد غذایی از روده به طور آهسته صورت می‌گیرد، و نتیجه آن افزایش زمان باقی‌مانده برای جذب آب از مواد مختلف در روده است. این ممکن است منجر به تشکیل مواد متماسک و خشک شده شود که باعث مشکلات در دفع مواد مختلف می‌شود.

 

علل تنبلی روده یا همان یبوست ممکن است شامل مسائل مرتبط با نظام گوارشی، نقص در عادات غذایی، فعالیت بدنی ناکافی، کمبود مایعات، استفاده از برخی داروها، یا عوامل روحی و استرس باشد. درمان تنبلی روده معمولاً شامل تغییرات در رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی، مصرف مایعات بیشتر، و در موارد لزوم داروهای ملین می‌شود.

بهترین خوراکی ها برای تنبلی روده

برای کاهش تنبلی روده و حفظ سلامتی دستگاه گوارش، تغییرات در رژیم غذایی می‌تواند مفید باشد. برخی از خوراکی‌ها و تغذیه‌هایی که به تحریک حرکت روده کمک می‌کنند عبارتند از:

 • فیبر غذایی برای تنبلی روده: مصرف مواد غذایی دارای فیبر غنی می‌تواند به تسهیل حرکت مواد در روده کمک کند. میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل (نظیر نان کامل و جو)، حبوبات (مانند لوبیا و عدس)، و میوه‌ها با پوست از منابع خوب فیبر هستند.
 • میوه‌ها و سبزیجات آب‌دار برای تنبلی روده: میوه‌ها و سبزیجات که حاوی آب زیادی هستند، ممکن است به جلوگیری از خشکی مواد مزاج در روده کمک کنند. هندوانه، خیار، و سلطنتی‌ها از این دسته هستند.
 • آب برای تنبلی روده: مصرف آب کافی برای حفظ هیدراتاسیون و نرمی مواد مزاج در روده مهم است. همچنین، آب می‌تواند حرکت مواد را تسهیل کند.
 • مواد غذایی حاوی پروبیوتیک برای تنبلی روده: مواد غذایی حاوی پروبیوتیک، مثل ماست و کره، ممکن است به بهبود تراز میکروبی در روده و حفظ سلامت گوارش کمک کنند.
 • روغن‌های سالم برای تنبلی روده: مصرف روغن‌های سالم مانند روغن زیتون و روغن‌های گیاهی باعث لطافت مواد مزاج و تسهیل حرکت آنها در روده می‌شود.
بهترین خوراکی ها برای تنبلی روده

بهترین دارو برای تنبلی روده

تنبلی روده یا یبوست یک بیماری جدی است که باعث کاهش کیفیت زندگی می شود. عوامل زیادی از جمله رژیم غذایی نامناسب و عاری از فیبر، کم تحرکی، کمبود آب بدن، عوارض ناشی از مصرف بعضی از دارو ها، بارداری و IBS و … در بروز یبوست دخیل هستند. یبوست یکی از شکایات شایع در میان مردم است و معمولاً به صورت دفع سخت،دشوار، درد شکم و هموروئید را می توان از مهم ترین عوارض درمان نشدن یبوست دانست.قبل از هر اقدامی در مرحله نخست برای پیشگیری از یبوست، ورزش، مصرف آب و مایعاتو خوردن غذا هایی با فیبر زیاد به همه افراد توصیه می شود. در زمان یبوست هم می توان از ملین ها استفاده کرد که به رفع یبوست کمک بسیاری می کنند.

اگر به یبوست دچار می شوی، احتمالاً نام قرص گیاهی سی لاکس را شنیده باشد. بدون اغراق یکی از نام آشنا ترین قرص های ملین در داروخانه ها است که بسیاری از افراد را به واسطه کیفیت مطلوبش به خوبی می شناسند.

مجتمع صنایع دینه ایران برای سهولت در مصرف، فراوره سی لاکس را به صورت کپسول، با نام سی لاکس پلاس فراوری کرده که حاوی مقادیر موئثری از سنا، زیره و گل محمدی می باشد.

سنا سرعت حرکات دودی روده را افزایش می رهد و به منظور رفع یبوست های ناشی از عملکرد ضعیف دستگاه گوارش خصوصاً روده بزرگ مورد مصرف قرار می گیردو افزودن زیره و گل محمدی در فرمولاسیون سی لاکس پلاس، به عنوان ضد نفخ و ضد اسپاسم عمل می کند.

علائم تنبلی روده

 • یبوست و کاهش حجم مدفوع
 • نفخ و زیادشدن گاز در روده‌
 • درد و ناراحتی در ناحیه شکم
 • احساس سردرد و خستگی
 • تهوع و استفراغ
 • اختلالات خواب و اضطراب
 • درد شکمی و ناراحتی در ناحیه معده
 • احساس سیری زودرس
علائم تنبلی روده

خطرات تنبلی روده

تنبلی روده ممکن است عوارض و خطرات مختلفی داشته باشد، اگر به طور مداوم و نادرست درمان نشود. برخی از خطرات و عوارض ممکن عبارتند از:

 1. تشکیل مواد متماسک: حرکت کم مواد در روده ممکن است منجر به تشکیل مواد متماسک و خشک شده در داخل روده شود که می‌تواند باعث یبوست شدید و دردناک شود.
 2. تشکیل گندم زایی: استمرار تنبلی روده ممکن است منجر به تشکیل گندم زایی شود که موجب ایجاد توده‌های سفت و بزرگ در روده می‌شود.
 3. تشدید مشکلات گوارشی: تنبلی روده ممکن است باعث تشدید مشکلات گوارشی دیگر نظیر سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) شود.
 4. فشار در محلهای حساس: دفع مواد متماسک با فشار زیاد در محلهای حساس مانند مقعد ممکن است باعث تحریک و التهاب شود و منجر به تشکیل هموروئید یا ترشحات خونی شود.
 5. سندرم روده کم فعال: در برخی موارد، تنبلی روده ممکن است به سندرم روده کم فعال منتهی شود که باعث اختلال در حرکت روده و مشکلات گوارشی مزمن می‌شود.
 6. مشکلات سلامت روانی: تنبلی روده می‌تواند به مشکلات روانی مانند استرس و اضطراب منجر شود و برعکس، استرس و اضطراب نیز می‌توانند عوارض تنبلی روده را تشدید کنند.

درمان خانگی تنبلی روده

در بالا اشاره هایی به روش های درمان خانگی تنبلی روده کردیم. تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی می‌توانند به عنوان درمان خانگی تنبلی روده مفید باشند.

 برخی از تغییرات درمان خانگی ممکن شامل موارد زیر باشد:

افزودن فیبر به رژیم غذایی: 

مصرف مواد غذایی حاوی فیبر غنی می‌تواند به بهبود حرکت روده و تسهیل دفع مدفوع کمک کند. میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، و حبوبات منابع خوبی از فیبر هستند.

درمان خانگی تنبلی روده

مصرف مایعات بیشتر:

 آب و مایعات دیگر می‌توانند مواد مزاج روده را نرم‌تر کنند و به تسهیل حرکت آنها کمک کنند.

تغییر در عادات دفع:

 برخی از افراد ممکن است به دلیل عجله یا تنش، عادات دفع ناصحیح داشته باشند. ایجاد یک الگوی دفع منظم و در مواقع آرام می‌تواند مفید باشد. 

ورزش  منظم:

 فعالیت بدنی معتدل ممکن است به بهبود حرکت روده و تنظیم فعالیت گوارشی کمک کند.

استفاده از ملین‌ها:

 در برخی موارد، پزشک می‌تواند داروهای ملین ملایم را توصیه کند تا به تسهیل دفع مواد مزاج کمک کند.

مصرف پروبیوتیک‌ها: 

مصرف مواد غذایی یا مکمل‌های حاوی پروبیوتیک‌ها می‌تواند به تعادل بیشتر میکروب‌های داخل روده کمک کند.

هرچند که این تغییرات درمان خانگی ممکن است در بسیاری از موارد مفید باشند، اما در صورت عدم بهبود علائم یا شدت شدید تنبلی روده، مشورت با پزشک اهمیت دارد. اگر تنبلی روده با علائم مزمن یا مشکلات جدی همراه باشد، نیاز به ارزیابی تخصصی و درمان توسط پزشک است.

برای خرید قرص سی لاکس پلاس بر روی دکمه های زیر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.