مجتمع صنایع دینه ایران

موارد مصرف آرتیشو

  • مشکلات کبد و کیسه صفرا
  • سوء هاضمه عملکردی و کاهش نشانه های سندروم روده تحریک پذیر
  • درمان کمکی در هایپرکلسترولمی خفیف تا متوسط
  • کاهش قند خون
  • کمک به بی اشتهایی
دانشنامه گیاهان دارویی آرتیشو

اثرات بازدارنده ی کنگرفرنگی بر تشکیل تومورهای پوستی در موش سوری ناشی از فیتوسترول (Phytosterol) های گیاه به نام تاراکساترول (Taraxerol) و فارادیول است (faradiol) است.

مشخصات ظاهری کنگر فرنگی

آرتیشو گیاه بومی مناطق مرکزی مدیترانه است و دربیشتر مناطق معتدل دنیا کشت می‌شود. ارتیشو گیاهی است چند ساله با ساقه‌ای ضخیم،
شیاردار و ایستاده به ارتفاع حدود 20 سانتی‌متر گاهی موارد بیشتر، ریشه‌ی گیاه حجیم، برگ‌های آن متناوب، پهن، دندانه‌دار، منقسم به قطعات نامنظم و دارای بریدگی‌های عمیق،
سطح فوقانی برگ‌ها سبز تیره و سطح تحتانی برگ‌ها سفید رنگ و پوشیده از کرک‌های سفید می‌باشد. در انتهای ساقه گیاه کاپیتول دیده می‌شود
که در حالت سبزی پوشیده از گلبرگِ ضخیمِ گوشتی می‌باشد. گل‌های آن لوله‌ای به رنگ آبی مایل به بنفش و میوه‌اش شفاف و قهوه‌ای تیره و منتهی به تارهای سفید در قسمت انتهایی است.
آرتیشو برای رشد احتیاج به آب و باران فراوان دارد
در اغلب نواحی کشورها خصوصاً کشورهای اروپایی و در ایران بیشتر در استان‌های شمالی، خراسان رضوی و تهران به صورت خودرو انتشار داشته و کاشته می‌شود.
فصل آرتیشو معمولا ماه‌های فروردین و اردیبهشت (آپریل و می) است.

عصاره گیاه کنگرفرنگی به عنوان منبعی از آنتی اکسیدان های طبیعی شناخته می شود. این آنتی اکسیدان ها شامل ویتامین C، هیدروکسی سینامیک اسید و فلاوون ها می باشند.

زز
پماد ضد التهاب فاقد کورتون کالاندولا دینه

با توجه به نبود مستندات علمی، بهتر است با احتیاط مصرف شود.

پماد درمان التهاب پوستی فاقد کورتون کالاندولا دینه

احتمال بروز عوارض گوارشی مانند اسهال همراه انقباضات ناحیه شکمی دستگاه گوارش و قسمت‌های بالاتر به همراه سوزش سردل و تهوع وجود دارد.
– واکنش های آلرژیک در صورت تماس مداوم ممکن است بروز کند

بهترین پماد درمان سوختگی کالاندولا دینه

در مصرف هم زمان با داروهای شبه کومارینی ضد لخته (وارفارین) ممکن است سبب افزایش احتمال خونریزی شود

پماد درمان سریع سوختگی کالاندولا دینه

به خاطر اثر محرک دارو بر روی مجاری صفراوی، در صورت وجود انسداد این مجاری نباید مصرف شود. در صورت وجود سنگ‌های صفراوی احتمال بروز کولیک وجود دارد

نکاتی درباره کنگر فرنگی (آرتیشو)

– یکی از راهکارهای موثر در درمان سوءهاضمه، افزایش ترشح صفرا توسط کبد است. سینارین و کلروژنیک اسید (chlorogenic acid) موجود در کنگرفرنگی موجب افزایش ترشح صفرا می شوند و بدین ترتیب عصاره برگ های گیاه در درمان سوهاضمه کاربرد دارد.
– سیناروپیکرین (cynaropicrin) و سایر سزکویی‌ترپن لاکتون ها (sesquiterpene lactones) دارای اثرات کاهش دهنده قند و چربی خون هستند.
– سینارین از طریق افزایش دفع صفراوی استرول ها و افزایش ترشح و تخلیه صفرا کلسترول سرم را کاهش می دهد
– عصاره برگ کنگرفرنگی با مهار سنتز کلسترول و مهار اکسیداسیون LDL موجب پیشگیری از تصلب شرائین می شود.
– اثرات بازدارنده ی کنگرفرنگی بر تشکیل تومورهای پوستی در موش سوری ناشی از فیتوسترول (Phytosterol) های گیاه به نام تاراکساترول (Taraxerol) و فارادیول است (faradiol) است.

ترکیبات فنلی موجود در کنگرفرنگی دارای اثرات ضد میکروبی می باشند. در این میان کلروژنیک اسید، سینارین، لوتئولین- 7- روتینوزید و سیناروزید (cynaroside) نسبت به سایرین اثرات بارزتری دارند.

– عصاره گیاه کنگرفرنگی به عنوان منبعی از آنتی اکسیدان های طبیعی شناخته می شود. این آنتی اکسیدان ها شامل ویتامین C، هیدروکسی سینامیک اسید و فلاوون ها می باشند.

ترکیبات فنلی موجود در کنگرفرنگی دارای اثرات ضد میکروبی می باشند. در این میان کلروژنیک اسید، سینارین، لوتئولین، روتینوزید و سیناروزید (cynaroside) نسبت به سایرین اثرات بارزتری دارند.

کنگر فرنگی در محصولات دینه ایران

مقالات دینه ایران

همه چیز درباره پماد بتامتازون

پماد بتامتازون یک پماد ضد التهاب است که برای درمان برخی از بیماری‌های پوستی مانند اگزما، درماتیت، زگیل‌های خشک و خارش استفاده می‌شود. این...

درمان ادرار سوختگی نوزادان

اگر پوست کودک شما در ناحیۀ زیر پوشک ملتهب و قرمز به نظر می‌رسد، این احتمال هست که دچار راش پوشک یا همان ادرار...

پماد درمان نیش حشرات

انواع نیش حشرات علائم نیش حشرات سرنخ‌هایی برای علت و شدت آن ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، اکثر گزش‌های حشرات باعث ایجاد برجستگی‌های قرمز همراه...

پماد آفتاب سوختگی کالاندولا

  زمانی که پوست به اشعه UV آفتاب مستقیماً تابیده می‌شود، سلول‌های پوست تحت تأثیر قرار می‌گیرند به اصطلاح آفتاب سوخته می شوند . اشعه UV می‌تواند به آسانی...

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.