مجتمع صنایع دینه ایران

اکیناسه

موارد مصرف اکیناسه

  • پشگیری و درمان سرماخوردگی، آنفلوانزا و سینوزیت، عفونت های مجاری تنفسی فوقانی، تقویت سیستم ایمنی بدن، این گیاه دارای اثرات ضد باکتری، ضد ویروس، تقویت کننده سیستم ایمنی بدن و درمان کننده زخم ها است. گیاه سرخارگل به عنوان مهمترین گیاه در درمان سرماخوردگی، آنفولانزا و عفونت های ویروسی است.
  • اثرات سرخارگل به خاطر آلکامیدها، مشتقات کافئیک اسید، پلی آلکن‌ها، پلی آلکین‌ها و پلی ساکاریدها می باشد.
  • این تاثیرات باعث تحریک سیستم ایمنی می شوند.
  • آرابینوگالاکتان موجود در عصاره این گیاه سبب آزادسازی فاکتورهای TNF-α‏، TNF-β‏ و تولید سایتوکاین‌هایی مانند IL-‎‎۱‎‏، IL-6 و IL-10 به وسیله ماکروفاژها می‌گردد.
    ترکیبات آمیدی لیپوفیلیک، آلکامیدها و مشتقات کافئیک اسید از جمله شیکوریک اسید موجود در عصاره گیاه سرخارگل سبب افزایش فعالیت فاگوسیتوزی به ویژه در سلول‌های پلی مورفو نوکلئو نوتروفیل گرانولوسیت می‌گردند.
  • به طور کلی : فعال کردن عمل فاگوسیتوز و تحریک گرانولوسیتها – افزایش فعالیت متابولیکی و باکتری‌خواری ماکروفاژها – افزایش تولید لمفوکین‌ها توسط لمفوسیت‌ها
دانشنامه گیاهان دارویی اکیناسه

سرخارگل یا اکیناسه دارای اثرات ضد باکتری، ضد ویروس، تقویت کننده سیستم ایمنی بدن و درمان کننده زخم ها است.

مشخصات ظاهری سرخارگل

اکیناسه (Echinacea) یکی از گیاهان دارویی پر مصرف است که بومی آمریکای شمالی می‌باشد. جنس اکیناسه شامل نه گونه است که سه گونه آن شامل: E. angustifolia , E. purpurea و E. pallida خواص درمانی دارند. این گیاه قرن‌ها است که به طور سنتی برای درمان سرماخوردگی، سرفه، برونشیت، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و بعضی التهابات به کار می‌رود اگر چه تعداد زیادی از ترکیبات فعال اکیناسه شناسایی شدند ولی مکانیسم عمل آن ناشناخته است مطالعات نشان می‌دهد که اکیناسه و ترکیبات فعال آن روی سیستم ایمنی فاگوسیتی اثر دارد ولی روی سیستم ایمنی اختصاصی اثر ندارد امروزه اکیناسه برای عفونت‌های باکتریایی، ویروسی، پروتوزوایی و قارچی به کار می‌رود. همچنین به عنوان ماده ضد التهاب و احتمالاً پیشگیری کننده مصرف می‌شود.
سرخارگل گیاهیست چند ساله، به ارتفاع حدود 90-40 سانتی متر با ساقه ای راست می‌باشد. برگ ها نسبتاً بزرگ، به صورت متقابل یا متناوب، با حاشیه صاف و رگبرگ های طولی مشخص می باشند. گل های زبانی به رنگ ارغوانی- قرمز که معمولاً به شکل آویخته قرار می گیرند و گل های لوله ای به ظاهر خار مانند در بالا قرار دارند. مخروط گل این گیاه نیزه ای شکل است و به جوجه تیغی شباهت دارد.
سرخارگل در شرق و مرکز ایالت متحده به صورت خودرو می روید و در اروپا نیز کشت داده می شود. قسمت های هوایی خشک شده اندام دارویی گیاه را تشکیل می دهند.

اکیناسه

هر چند تحقیقات اندکی بی ضرری این گیاه را در دوز های رایج در بارداری و شیردهی نشان داده است، اما اطلاعات بیشتری در مورد مصرف اکیناسه در طی دوران بارداری نیاز است. بهتر است با مشورت پزشک مصرف شود.

سرخارگل می تواند فعالیت سیستم ایمنی را افزایش دهد. مصرف اکیناسه همراه با بعضی داروهای مهار کننده ی سیستم ایمنی (مثل آزاتیوپورین، سیکلوسپورین، مایکوفنولات، تاکرولیموس، پردنیزولون، کورتیکواستروئیدها و …) ممکن است اثرات این داروها را کاهش دهد.
مصرف همزمان سرخارگل با داروهای هپاتوتوکسیک، به علت افزایش سطح آنزیم های کبدی، موجب سمیت کبدی می گردد.
در صورت مصرف همزمان با برخی داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین، افزایش زمان خونریزی مشاهده می گردد.
در صورت مصرف طولانی مدت و به طور همزمان با استروئیدهای آنابولیک، کتوکونازول و آمیودارون، سمیت کبدی مشاهده می گردد.

مصرف سرخارگل در مالتیپل اسکلروزیس و کلاژنوزیس به دلیل اثرات احتمالی تحریکی بر فیبروبلاست ها منع مصرف دارد. در شرایط حاد و پیشرفته لوکوزیس و بیماری های خود ایمنی منع مصرف دارد.همچنین استفاده از این گیاه در افراد مبتلا به سل و HIV نباید مصرف شود. مصرف طولانی مدت سرخارگل(بیشتر از 6 یا 8 هفته) مجاز نمی باشد.

نکاتی درباره اکیناسه:

سرخارگل در شرق و مرکز ایالت متحده به صورت خودرو می روید و در اروپا نیز کشت داده می شود. قسمت های هوایی خشک شده اندام دارویی گیاه را تشکیل می دهند.

اکیناسه

تمام بخش های اکیناسه دارای مواد ارزشمندی هستند.

اکیناسه در محصولات دینه ایران

مقالات دینه ایران

چه چیزی سل را به عفونی ترین قاتل جهان تبدیل می کند؟

ما در دینه ایران تصمیم گرفتیم تا برخی از سخنرانی های TED  رو که موضوع درمانیا پزشکی و یا دارویی دارند رو ترجمه و...

برشی از جلسه بازآموزی نماینده های علمی دینه ایران

جلسه ماهانه بازآموزی مدرپ های دینه ایران

گیاه کالاندولا (گل همیشه بهار)

موارد مصرف کالاندولا گل های همیشه بهار به خاطر وجود ترپن آلکالوئیدها، لاکتون ها و فلاون ها دارای خواص ضد میکروبی هستند. از همیشه بهار به...

گیاه اکیناسه

موارد مصرف اکیناسه پشگیری و درمان سرماخوردگی، آنفلوانزا و سینوزیت، عفونت های مجاری تنفسی فوقانی، تقویت سیستم ایمنی بدن، این گیاه دارای اثرات ضد باکتری،...

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.