Warning: Use of undefined constant aaa - assumed 'aaa' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/dinehiran/public_html/wp-content/themes/foden/templates/headers/header-2.php on line 11
مجتمع صنایع دینه ایران

بيماري قند يا ديابت يكي از شايعترين بيماري‌هاي متابوليكي است. علامت مشخصه آن ميزان قند خون بالاي 120 ميلي‌گرم در دسي ليتر در حالت ناشتا است و از ديگر نشانه‌هاي آن می توان به پرخوري و پرنوشي اشاره نمود. ديابت در اثر كاهش توليد انسولين در بدن يا كم شدن اثر انسولين در سوخت و ساز مواد قندي حاصل مي‌شود .دیابت ( مرض قند) زمانی به وجود می آید که هورمون انسولین که به عنوان عامل تنظیم کننده قند خون نیز شناخته می شود، دچار اختلال گردد. این عارضه باعث می شود سوخت و ساز بدن به صورت طبیعی انجام نگیرد و قند خون از حد طبیعی بالاتر رود.

به بیان دیگر دیابت یک اختلال سوخت و سازی در بدن است. هنگامی که فرد به دیابت مبتلا می شود، توانایی تولید انسولین در بدن از بین می رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و به همین دلیل انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد طبیعی خود برای تنظیم قند خون را انجام دهد.

آشنایی با نشانه هاي ديابت :

ديابت معمولا يك بيماري بي‌سر و صدا و خاموش است. در حقیقت سطح نسبتاً بالاي قند خون  200 – 180 mg/dl  نشانه‌اي در بيمار ايجاد نمي‌كند و ممكن است براي ماهها يا سالها علامت‌دار نشود، اما در همين زمان، بدن در معرض آسيب حاصل از افزايش قند خون قرار مي گيرد. افزايش قند خون مي‌تواند علائم زير را ايجاد نمايد:

  تكرر ادرار
  كاهش وزن
  تشنگي فراوان
  ضعف و كاهش نيروي جسمي
  دير بهبود يافتن زخمها و عفونت
   از بين رفتن حس بخش هاي انتهايي اندام ها يا احساس گزگز و مورمور در آنها
انواع دیابت :
ديابت نوع 1 :

افرادی كه مبتلا به ديابت نوع 1 هستند، اغلب لاغرند و معمولاً شامل گروه سني كودكان، نوجوانان و جوانان مي‌شوند. در بدن افراد مبتلا به ديابت نوع 1 (ديابت وابسته به انسولين) يا انسولين اصلاٌ ساخته نمي شود و يا مقدار تولید آن بسيار کم است.

در نتیجه افراد مبتلا به ديابت نوع 1، براي ادامه حيات نياز به تزريق انسولين، رعايت رژيم غذايي و انجام حركات ورزشي دارند.

ديابت نوع 2 :

این دیابت معمولا در سنین بالا بین افراد چاق شایع است. اين افراد مي‌توانند مدتها با تغذيه صحيح و كاهش وزن درمان شوند زيرا در بدن افراد مبتلا به ديابت نوع 2 (ديابت غيروابسته به انسولين)، لوزالمعده هنوز قادر به توليد انسولين مي باشد، اما سلول هاي بدن به انسولين موجود در خون پاسخ مناسب نمي دهند. ديابت نوع 2 رایج ترین شكل بيماري قند است، به طوري كه 85 تا 90 درصد مبتلايان به ديابت به اين نوع بيماري مبتلا هستند.

آیا دیابت قابل درمان است :

شیوه زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب نقش مهمی در کنترل و پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت دارد. بیشتر افرادی که مبتلا به این عارضه هستند با خوردن غذاهای سالم و با کنترل میزان قند دریافتی و البته محدود کردن کربوهیدرات رژیم، می توانند قند خون را تنظیم نمایند. هم چنین مصرف قرص های گیاهی مانند قرص گالگای دینه که باعث تنظیم سطح قند می شوند، در کنترل و پایین آوردن قند خون بسیار موثر خواهند بود.

خواص شگفت انگیز قرص گیاهی گالگا برای افراد مبتلا به دیابت :

قرص گیاهی گالگا دینه از برگ بذر اصلاح شده ی  گیاه گالگا  (Galega officinalis) تهیه می شود. در ترکیب شیمیایی آن ساپونین ها، فلاوونوییدها و مشتقات گوانیدین و آلکالوییدی وجود دارند. افراد مبتلا به دیابت می توانند از این قرص گیاهی که باعث کاهش قند خون می شود، استفاده کنند.

گیاه گیاهی گالگا کاربردهای بالینی زیادی دارد و از دیرباز از این گیاه برای درمان بیماریهای گوناگون و نیز برای افزایش شیر در مادران شیرده استفاده می شده است. به همین دلیل گیاه گیاهی گالگا از قدیم به علف شیر آور نیز مشهور بوده و در طب سنتی کاربرد داشته است.

نام علمی این گیاه از دو واژه “Gala” به معنای شیر و “Ageiin” به معنای ساخت گرفته شده که به معنی سازنده ی شیر هست. گیاه گیاهی گالگا در دهـه هاي 1920 و 1980 نیز در ساخت چند داروی ضد دیابت در کشور آلمان به کار رفته هست. با توجه به تحقیقات صورت گرفته، اثر این گیاه درکاهش قند خون به اثبات رسیده است.

کنترل قند خون  با مصرف قرص گیاهی گالگا دینه :

عصاره استخراج شده از گیاه گیاهی گالگا دارای دو ترکیب شیمیایی به نام گوانیدین و گالگین است که این دو ترکیب خواص کنترل کنندگی قند خون را دارند و در درمان دیابت مانند داروی متفورمین عمل می کنند.

خاصیت کاهنده ی قند خون این گیاه به دلیل حضور گوانیدین های موجود در برگهای آن می باشد که به عنوان الگویی برای سنتز بی گوانید های پایین آورنده ی قند مانند متفورمین مورد استفاده قرار گرفته است. این گیاه با جلوگیری از جذب قند در روده موجب کاهش قند خون می گردد.

با توجه به اثرات پایین آورنده ی قند خون و تنظیم آن در بیماری دیابت از آسیب شبکیه چشم و آسیب های کلیوی جلوگیری می نماید. با توجه به کاهش جذب قند در روده علاوه بر کاهش قند خون، کاهش وزن و توده چربی نیز مشاهده می شود.

آزمایشات انجام شده به منظور بررسی اثر گیاه گیاهی گالگا در کنترل قند خون در خرگوش‌ها،  نشان داد که 32 درصد از خرگوش‌های مبتلا به دیابت با مصرف این گیاه قند خونشان کاهش پیدا کرد.

علاوه بر این پژوهشگران این گونه نتیجه گیری کردند که گیاه گالگا در بزرگسالان دیابتی که بیماری‌شان در مراحل ابتدایی است، اثر حمایت کنندگی دارد.

ترکیبات موجود در قرص گیاهی گالگا اثر انسولیـن را در بدن تقویـت نمـوده و با افزایـش ورود قند به ســلولها موجــب کاهش قند خون در بدن می شود.

مصرف قرص گیاهی گالگا برای کاهش وزن :

یکی دیگر از فواید درمانی این محصول کاهش توده چربی وکاهش وزن می باشد. این موضوع با مطالعه خواص درمانی گالگا برای لاغری بر روی موش ها به اثبات رسیده است.

این قرص بدون عوارض جانبی است :

بر اساس مطالعات و تحقیقات صورت گرفته به دلیل طبیعی بودن و گیاهی بودن قرص گیاهی گالگا تاکنون هیچ عوارض جانبی در خصوص مصرف آن گزارش نشده است. اما میزان استفاده از این محصول باید طبق دستور پزشک باشد و از مصرف بیش از حد آن جلوگیری شود.

مصرف در دوران حاملگی و شیردهی :

استفاده از قرص گیاهی گالگا در دوران بارداری توصیه نمی شود و در زمان شیردهی نیز در صورت صلاحدید پزشک باید با دوز کمتری مورد استفاده قرار گیرد.

تداخلات دارویی :

قرص گیاهی گالگا با داروهای کاهنده قند خون ممکن است اثر هم افزایی داشته باشد و به همین دلیل از مصرف همزمان خودداری گردد.

قرص گیاهی گالگا با جذب مواد معدنی نظیر آهن تداخل ایجاد می‌کند.

میزان مصرف قرص گیاهی گالگا :

هرچند که قبل از مصرف این دارو حتما باید با پزشک مشورت شود و بر اساس دستور پزشک این محصول استفاده گردد، اما به طور کلی دستور مصرف قرص گیاهی گالگا به صورت زیر می باشد :

حداکثر 3 بار در روز و هر بار 1 تا 2 قرص بعد از غذا استفاده شود.

نکات مهم در خصوص قرص گیاهی گالگا :
  • در صورتی که هر نوع حساسیت را نسبت به این قرص مشاهده کردید، حتما به پزشک معالج مراجعه نمایید.
  • از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنید و قرص را مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید.
  • در صورت دارا بودن بیماری های کلیوی و اختلال روده قبل از مصرف با پزشک معالج مشورت نمایید.
  • در صورت بروز سردرد پس از مصرف این قرص، از ادامه استفاده از آن خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.