Warning: Use of undefined constant aaa - assumed 'aaa' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/dinehiran/public_html/wp-content/themes/foden/templates/headers/header-2.php on line 11
مجتمع صنایع دینه ایران
کمپرس های خنک کننده برای سوختگی و درمان آن در خانه

انواع سوختگی

قصد داریم در این مقاله چند روش درمان سوختگی در خانه را به شما معرفی کنیم.

سوختگی درجات مختلفی دارد که به  3 نوع اصلی تقسیم می شود:

 1. سوختگی درجه اول: قرمزی پوست بدون ایجاد تاول
 2. سوختگی درجه دوم: ایجاد تاول و کمی ضخیم‌شدن پوست
 3. سوختگی درجه سوم: ضخیم‌شدن گسترده پوست با ظاهر سفید و چرمی

همچنین علاوه بر سه نوع اصلی، یک نوع دیگر سوختگی هم با عنوان سوختگی درجه ۴ وجود دارد که خیلی شدید بوده و علاوه بر علائم درجه سوم، درگیری تاندون‌ها و استخوان‌ها را هم به‌همراه دارد.

انواع سوختگی و نشانه های آن

سوختگی دلایل مختلفی دارد، که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوسته پوسته شدن بخش آسیب دیده که ناشی از مایعات داغ و در حال جوش است.
 • سوختگی‌های شیمیایی
 • سوختگی‌های الکتریکی
 • آتش سوزی شامل شعله حاصل از کبریت، شمع و فندک
 • مواجهه بیش از حد با نور خورشید یا آفتاب سوختگی. (پماد درمان آفتاب سوختگی)

تعیین سطح سوختگی بر اساس علت آن انجام نمی‌شود. به عنوان مثال پوسته پوسته شدن بسته به میزان داغ بودن مایع و اینکه چه مدت در تماس با پوست باقی بماند می تواند باعث هر سه نوع سوختگی شود.

سوختگی های شیمیایی و الکتریکی نیازمند توجه فوری پزشکی هستند زیرا می توانند در داخل بدن تأثیر بگذارند، حتی اگر آسیب پوستی جزئی باشد.

 درمان سوختگی پوست در خانه

درمان سوختگی در منزل اغلب برای سوختگی های خفیف در نظر گرفته می شود. این نوع سوختگی ها حداکثر تا 2 هفته طول می کشد تا بهبود کامل پیدا کنند و معمولاً باعث ایجاد زخم نمی شود.

نکته: هدف از درمان این نوع سوختگی ها برای کاهش درد، جلوگیری از عفونت و التیام سریع تر پوست است.

1. آب خنک برای درمان سوختگی

یکی از موثرترین درمان سوختگی برای کاهش التهاب استفاده از آب خنک است. البته این را به خاطر داشته باشید منظور آب ملایم است نه آبی که بسیار یخ باشد. برای این کار باید محل سوختگی را به مدت 20 دقیقه زیر آب خنک نگه دارید تا میزان درد و سوزش آن کم شود. اکاذ بخاطر داشته باشید برای هر سوختگی نباید از این روش استفاده کنید؛ چرا که موجب تاول زدن دست خواهد شد.

2.آلوئه ورا

۱ قاشق چایخوری ژل آلوئه ورا را به طور مساوی روی ناحیه سوخته بمالید. این کار را دو تا سه بار در روز انجام دهید. ژل آلوئه ورا با خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی خود سوختگی ها را التیام می بخشد. همچنین ضد باکتری است و بنابراین از عفونت زخم ها، زخم و تاول جلوگیری می کند . می توانید از ژل آلوئه ورا خریداری شده استفاده کنید یا آن را از برگ های آلوئه ورا استخراج کنید.

درمان سوختگی با آلوئه ورا

3.پماد درمان سوختگی کالاندولا

پماد گیاهی کالاندولا علاوه بر دارا بودن خاصیـت ضد التهـاب پوستی، با تسریع در عمل گرانولاسیون و تحریک تشکیل سلولهای جدید، موجب ترمیم و التیــام پوستهای حساس و ملتهب شده، گردش خون را بهبود بخشیده و پوست را تقویت می کند و با دارا بودن این خواص در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد :

 

کالاندولا بهترین پماد سوحتگی

 

پماد کالاندولا

4.خمیردندان

مقداری خمیردندان را روی محل سوختگی خود بمالید. قبل از شستشو آن را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بگذارید. این کار را یکبار در روز انجام دهید. خمیر دندان به دلیل خاصیت نعناع به کاهش درد کمک می کند و سوختگی را تسکین می دهد.

درمان سوختگی با استفاده از خمیر دندان

5. کمپرس های خنک کننده

از دیگر درمان سوختگی استفاده از کمپرس های خنک کننده است. کمپرس های خنک کننده یا حوله های مرطوب و خنک را که روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید باعث تسکین درد و تورم ناشی از سوختگی خواهد شد.برای این روش بهتر است 5 تا 15 دقیقه کمپرس خنک کننده را روی پوست دچار سوختگی قرار دهید. سپس آن را بردارید و پوست استراحت دهید. مجدد بعد از یک یا دو ساعت این کار انجام دهید.

نکته: سعی کنید از کمپرس بیش از حد سرد استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است باعث بدتر شدن سوختگی و آسیب پوستی بیشتر شود.

کمپرس های خنک کنندخ برای سوختگی

6. استفاده از عسل برای بهبود سوختگی

برای درمان سوختگی می توانید از عسل استفاده کنید. عسل یکی از بهترین داروها برای درمان بیشتر بیماری ها است. زمانی که پوست شما دچار سوختگی می شود اتفاق های زیادی هم زمان برای آن می افتد.

 • پوست آب خود را از دست می دهد
 • رطوبت لازم از بین می رود
 • باکتری های مفید پوست از بین می رود. در نتیجه احتمال عفونت پوستی بالا می رود.
 • این امر موجب می شود برای بهبود سوختگی در خانه از موادی استفاده کنید که تمامی این مشکلات را برطرف کند. عسل یکی از همین دارو ها می باشد.عسل خاصیت ضد التهابی قابل چشمگیری دارد و از طرفی خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ را دارا می باشد. از طرفی دارای گلوکز هایی است که موجب می شود سلول های پوستی با سرعت بالاتری خود را ترمیم کنند.

استفاده از عسل برای درمان سوختگی

7. ماساژ روغن برای بهبود پوست

زمانی که پوست دچار سوختگی به خصوص با آب جوش می شود بهترین راهکار برای درمان سوختگی پوست استفاده از روغن خالص است.پوستی که دچار سوختگی سطحی شده است چربی مورد نیاز را از دست داده است؛ در نتیجه باید برای کاهش سوزش و درد روی آن را با روغن زیاد چرب گرد و اجازه داد روغن جذب آن شود.

نکته: این را به خاطر داشته باشید اگر عمق سوختگی زیاد است نباید از این روش استفاده کنید؛ چرا که ممکن است باعث عفونت و آسیب به پوست شود.

8. استفاده از داروهای مسکن

برای درمان سوختگی و کاهش درد ناشی از آن می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید. زمانی که از یک پماد یا قرص مسکن استفاده کنید دیگر برای خاراندن جای آسیب پوستی وسوسه نخواهید شد.

استفاده از مسکن برای سوختگی

9.استفاده از سیب زمینی برای درمان سوختگی در خانه

سیب زمینی را می توانید برای درمان سوختگی استفاده کنید. سیب زمینی خاصیت خنک کنندگی دارد و باعث می شود سوزش و التهابات تا میزان چشمگیری کاهش پیدا کنند. از طرفی این خوراکی حاوی ترکیبات نشاسته ای است؛ این امر موجب می شود تا آسیب پوستی سریع تر بهبود پیدا کند.

سیب زمینی برای سوختگی پوست

10.چای کیسه ای

۲ تا ۳ کیسه چای استفاده شده بعد از تهیه چای، کیسه های چای استفاده شده را کنار بگذارید. اجازه دهید آنها سرد شوند و کیسه های مرطوب چای را روی ناحیه سوختگی خود بمالید. برای نگه داشتن کیسه های چای به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از گاز استفاده کنید. این کار را حداقل دو بار در روز انجام دهید. چای سرشار از اسیدهای تانیک است که به جذب گرما از ناحیه سوخته کمک می کند. بنابراین، چای کیسه ای می تواند درد و احساس سوزش را تسکین دهد.

چای کیسه ای برای سوختگی

11.جوش شیرین برای درمان سوختگی در خانه

۱ قاشق چایخوری جوش شیرین و ۱/۲ تا ۱ قاشق چایخوری آب را مخلوط کنید تا یک خمیر خوب به دست آید. این خمیر جوش شیرین را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بمالید. بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست بماند و سپس آن را با آب بشویید. شما باید این رژیم را دو تا سه بار در روز دنبال کنید. خاصیت ضد عفونی کننده جوش شیرین به جلوگیری از عفونت محل سوختگی کمک می کند. جوش شیرین همچنین می تواند به بازگرداندن تعادل pH طبیعی پوست شما کمک کند و این به نوبه خود باعث کاهش درد و احساس سوزش می شود.

12. خمیر زردچوبه برای بهبود سوختگی

زردچوبه دارای آنتی اکسیدان های بسیار قوی است که باعث خواهد شد عوامل بیماری زا نتوانند به پوست وارد شوند. همچنین جالب است بدانید باعث افزایش گردش خون در ناحیه آسیب دیده می شود و این عملکرد موجب آن می شود که پوست بسیار سریع ترمیم شود.از طرف دیگر زردچوبه دارا خاصیت ضد التهابی بسیار عالی است. این خاصیت باعث کاهش تورم های ناشی از سوختگی می شود و به دنبال آن درد بسیار کم خواهد شد.

خمیر زرد جوبه برای سوختگی

13. استفاده از ماست برای سوختگی

برای درمان سوختگی های سطحی می توانید از ماست کمک بگیرید. ماست حاوی پروتئین است و این مسئله باعث درمان سریع سوختگی می شود.ماست یک ماده ی عالی برای کاهش درد و سوزش سوختگی است. چرا که این خوراکی خوشمزه خاصیت سردی دارد و حرارت ناشی از سوختگی را سریع می گیرد و باعث رطوبت رسانی به پوست می شود.

استفاده از ماست برای درمان سوختگی

14. شیر سرد برای درمان سوختگی

زمانی که پوست دچار سوختگی می شود یکی از کارهایی که باید انجام دهید آن است که PH پوست سریع به حالت طبیعی خود باز گردانید. از میان خوراکی ها و درمان سوختگی در منزل، شیر نزدیک ترین PH را به پوست دارد. شما می توانید شیر را یا روی ناحیه ی آسیب دیده اسپری کنید یا با یک پارچه ی لطیف شیر یخ را روی آن قرار دهید. البته این را به خاطر داشته باشید برای آن که درمان و بهبود حاصل شود باید این را در روز چند بار انجام دهید. از دیگر خاصیت شیر برای پوست آسیب دیده این می باشد که این خوراکی حاوی پروتئین های بسیار مفید است. در نتیجه باعث می شود سلول های پوست برای بازسازی سریع تر از حالت طبیعی عمل کنند.

15. پوست موز برای بهبود سوختگی

زمانی که پوست دچار سوختگی و آسیب می شود برای درمان سوختگی می توانید از پوست موز استفاده کنید. پوست موز سرشار از آنتی اکسیدان های بسیار قوی است. این آنتی اکسیدان ها موجب می شوند تا سلول های پوست برای بازسازی سریع تر عمل کنند. از طرفی این نکته را به یاد داشته باشید پوست موز را تا سیاه شدن کامل نباید از روی محل آسیب دیده بردارید؛ چرا که این عمل موجب می شود التهابات و درد ناشی از سوختگی کاهش چشمگیری پیدا کند.

درمان سوختگی پوست با پوست موز

16. کپسول حاوی روغن ویتامین E

پیشنهاد می شود همیشه در خانه تعدادی قرص روغنی ویتامین E برای درمان سوختگی های سطحی داشته باشید. این ویتامین برای پوست مانند یک معجزه عمل می کند. ویتامین ای نقش آنتی اکسیدانی را روی پوست ایفا می کند و از طرفی به دلیل داشتن خاصیت ضدالتهابی باعث می شود قرمزی و درد پوست آرام شود.

17. گیاه نعناع

از دیگر درمان سوختگی که می تواند بسیار موثر باشد استفاده از گیاه نعناع است. نعناع خاصیت خنک کنندگی دارد از همین رو گرمای ناشی از سوختگی را از پوست می گیرد و باعث تسکین سوزش و درد می شود. از طرفی این گیاه خوش عطر و بو به خوبی می تواند به سلول های پوست و بافت های زیرین آن آبرسانی کند تا خشکی ناشی از سوختگی را جبران کند. از آن جایی که نعناع خاصیت آنتی اکسیدانی نیز در خود دارد باعث می شود جریان خون در محل آسیب دیده بیشتر شود. این امر موجب خواهد شد پوست سوخته سریع تر ترمیم شود و به دنبال آن قرمزی و التهابات پوست کاهش پیدا خواهد کرد.

گیاه نعنا برای درمان سوختگی

پماد آلفا برای درمان سوختگی

پماد آلفا یکی از ترمیم کننده های پوستی طبیعی می باشد.
این پماد صددرصد از مواد طبیعی ساخته شده است. پماد آلفا درد ناشی از سوختگی را تسکین میدهد، از التهاب جلوگیری می کند، باعث گردش افتادن خون در اطراف زخم می شود و همین باعث می شود که ضعف در مدت زمان کوتاهی درمان شود و پوست ترمیم شود.این پماد یکی از بهترین پمادها برای سوختگی و از بین بردن جای زخم در خراشیدگی و بریدگی ها می باشد.  اگر پس از استعمال این دارو سخت دچار خارش تحریک شود باید به پزشک مراجعه کرد. و باید استفاده از آلفا قطع شود. در بسیاری از موارد در اواسط استفاده از پماد آلفا، در زخم، سوزشی دزر زخم رخ می‌دهد که  نشانه بهبودی می باشد. در هنگام استفاده از این دارو برای گرفتن نتیجه ی بهتر،  باید داروهای دیگر موضعی روی زخم و سوختگی حذف شوند.

 

درمان آفتاب سوختگی در خانه

 1.  چای سرد برای درمان آفتاب سوختگی: چای سرد حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌تواند التهاب پوست را کاهش دهد. یک کیسه چای سبز را در آب جوشانده، سپس آن را خنک کنید و با یک پنبه به محل آفتاب‌سوختگی بزنید.
 2. استفاده از خیار: خیار حاوی آب زیادی است که ممکن است به تسکین سوختگی کمک کند. خیار را رنده کنید و پس از اعمال به پوست، بگذارید تا مدتی باقی بماند.
 3. استفاده از کره طبیعی: کره یا روغن کره باعث نرمی پوست می‌شود. می‌توانید کمی کره طبیعی را به محل سوختگی بمالید.
 4. استفاده از آب زیتون: آب زیتون حاوی ترکیبات ضد التهابی است. با یک پنبه، آب زیتون را به محل آفتاب‌سوختگی بزنید.
 5. استفاده از یاورت: یاورت حاوی اسید لاکتیک است که ممکن است به بازسازی پوست کمک کند. یاورت را روی سوختگی بمالید و بگذارید تا خشک شود.
 6. استفاده از محلول آلوئه‌ورا و عسل برای درمان خانگی سوختگی: ترکیب آلوئه‌ورا و عسل می‌تواند به تسکین سوختگی و ترمیم پوست کمک کند. این مخلوط را به محل سوختگی بمالید و مدتی بگذارید تا جذب شود.
 7. استفاده از بادوام‌ترین گیاهان: گیاهانی مانند گلابی، چای کمیل، گل کنگر و کامومیل می‌توانند خواص ضد التهابی داشته باشند. می‌توانید از اسانس یا عصاره این گیاهان استفاده کنید.
 8. استفاده از ترکیبات خاکستری و اسید سیتریک: یکی از روش‌های سنتی، مخلوطی از خاکستری هوا و آب لیمو را بر روی پوست سوخته بمالید.
 9. استفاده از سردی بادوام: از طریق قرار دادن یخ در یک پارچه نازک و قرار دادن آن روی پوست سوخته می‌توانید احساس راحتی و تسکین برای پوست داشته باشید.
 10. استفاده از گلابی: گلابی به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی شناخته می‌شود. پوست گلابی را رنده کنید و با افزودن چند قاشق عسل، به محل سوختگی بمالید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.