شرکت داروسازی دینه ایران

پروستات و هر آنچه آقایان ضروریست بدانند ، قرص گیاهی پروستادین ، پروستات ، نخل اره‌ای

پروستات و هر آنچه آقایان ضروریست بدانند

پروستات غده ای  به بزرگی یک گردوست که با افزایش سن حضور خود را به مردان یادآوری می کند. پروستات در زیر مثانه قرار دارد و لوله ای که ادرار را از مثانه و از طریق پیشابراه خارج می کند، از مرکز پروستات عبور می کند.  کار پروستات ترشح مایعاتی است که مواد لازم را برای تقویت و تغذیه اسپرم فراهم می کند و آنرا در برابر مواد موجود در ادرار محافظت می کند.

هایپرپلازی یا بزرگی خوش خیم پروستات که با تشخیص پزشک گزارش شده است، با علائمی مانند علایم انسدادی همراه است که معمولاً زودتر بروز می‌کند و شامل تکرر ادرار، احتباس ادرار، کاهش جریان ادرار بخصوص در شب ها و قطره قطره شدن انتهای ادرار می‌باشد. در واقع این علائم ناشی از تورم پروستات می‌باشد. اگر پروستات بیش از حد بزرگ شود، ممکن است پیشابراه را ببندد و مانع جریان ادرار شود. این اختلالات معمولا در مردان بالاتر از ۴۰ سال رخ می‌دهد.

درمان‌های متداول جهانی شامل جراحی و درمان طبی می‌باشد. هدف از درمان طبی که با داروهای گوناگونی صورت می‌گیرد، کاهش انسداد در مسیر خروج ادرار از مثانه به خارج می‌باشد. این داروها با فلج کردن عضلات صاف پروستات انسداد را در ۴۰ درصد موارد کاهش می‌ دهند و به همین میزان علائم ادراری بیمار بهبود می‌یابد. درمان طبی معمولا در افرادی که دارای علائم خفیف یا متوسط هستند،مناسب می‌باشد. تا زمانی که با دارو بتوان علایم را کاهش داد و فرد مشکل ادراری جدی نداشته باشد، به هیچ وجه توصیه به جراحی نمی شود.

از عوارض داروهای پروستات که به میزان زیادی گزارش شده، ناتوانی جنسی و افت فشار خون، کاهش حجم مایع منی و قطع انزال می‌باشد. معمولا بیمار تا زمانی که از داروی خوراکی استفاده می‌کند، تا ۴۰ درصد موارد علائم کاهش می‌یابد و با قطع دارو، علائم مجددا برمی‌گردد.

مکملهای طبیعی  مختلفی با منشا گیاهی که بر رشد و تکثیر سلولهای پروستات تاثیر گذار میباشند با بهره گیری از مطالعات اپیدمیولوژی، آزمایشگاهی و کلینیکی ساخته شده اند. 

یکی از این گیاهان، نخل اره‌ای (Saw Palmetto) ، نوعی درخت نخل بومی جنوب شرق آمریکاست. از میوه‌های این درخت که حاوی اسیدهای چرب و استرول ها می باشد، در تولید مکمل‌هایی که سلامت پروستات ( قرص گیاهی پروستادین دینه) را بهبود بخشیده، سطوح هورمون‌ها را متعادل کرده، و از ریزش مو در مردان پیشگیری می‌کند، استفاده می‌شود. ترکیبات موجود در عصاره میوه نخل اره ای از طریق مهار آنزیم 5-آلفا ردوکتاز و در نتیجه پایین آوردن غلظت موادی که موجب بروز هیپرپلازی خوش خیم پروستات ( قرص گیاهی پروستادین دینه )می گردند و نیز با غیرفعال کردن گیرنده‌هایی خاص که در گسترش سرطان نقش دارند، در کاهش رشد سلول‌های سرطان پروستات عملکردی موفق داشته است.

همچنین نخل اره ای ممکن است در کاهش علائم ادراری و التهاب مرتبط با هایپرپلازی خوش خیم پروستات مؤثر باشد. به نظر میرسد این گیاه مشابه داروی فیناستراید باشد با این تفاوت که با بدن سازگار تر بوده و عوارض ناشی از ترکیبات شیمیایی آنرا در بدن به جا نمی گذارد.

گزنه  (Urtica) نیز گياهي علفي و چند ساله  با خواص دارویی متنوع است. مواد مؤثرۀ ريشۀ گزنه در جريان متابوليسم هورمون تستوسترون دخالت مي‌کند و سبب بر‌طرف‌کردن التهاب و نشانه‌هاي انسدادي بزرگي خوش‌خيم پروستات مي‌شود. به‌عبارت ديگر عصارۀ ريشۀ گزنه، آنزيم 5ـ آلفا ردوکتاز (‌که عامل اصلي تبديل تستوسترون به د‌هيدرو‌تستوسترون است) و نيز آنزيم آروماتاز را که هورمونهای آندروژنی را به استروژن تبدیل می کند مهار مي‌کند و نيز با مهار پروليفراسيون سلولي در بافت BPH از مشکلات بيماري مي‌کاهد.

مجتمع صنایع دینه ایران از ترکیب دو گیاه مذکور استفاده کرده و با تاثیر درمانی تقویت شده قرص گیاهی پروستادین دینه را به منظور حفظ سلامت و فیزیولوزی غده پروستات و پیشگیری از عوارض ناشی از بزرگ شدن آن  به بازار دارویی عرضه کرده است. هر قرص گیاهی پروستادین دینه حاوی 160 میلی گرم عصاره استاندارد میوه نخل اره ای و 120 میلی گرم عصاره استاندارد ریشه گزنه می باشدکه بر مبنای 144 میلی گرم عصاره لیپوفیل (اسید چرب و استرول) استاندارد شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.