شرکت داروسازی دینه ایران

قرص گیاهی نروکسین

افسردگی یکی از رایج ترین اختلالات روانی است که به احساس غم یا تجربه بحران های ناخوشایند زندگی محدود نمی شود و به تشخیص زودهنگام و اقدامات درمانی مناسب نیاز دارد. افسردگی یک اختلال پیچیده و پنهان هست. به همین دلیل بیشتر افراد بدون مراجعه به متخصص و با روش های دلخواه سعی در درمان آن دارند. این بیماری روحی باعث اختلال در عملکرد روزانه و کاهش بازدهی کار و کیفیت زندگی می شود، هم چنین افسردگی زمینه ساز بروز بیماری هایی نظیر سکته مغزی و قلبی و افزایش ریسک ابتلا به سرطان در بدن نیز می گردد.

علائم شایع افسردگی :

اختلالات روحی و روانی با نشانه های مختلفی ممکن است در افراد مختلف پدید آید، هر فرد بسته به نوع افسردگی و حالات ذهنی با علائم متنوعی مواجه خواهد شد که در این قسمت به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

– احساس غم، پوچی یا نارضایتی

– پرخاشگری عصبی، تحریک پذیری یا ناامیدی، حتی بر سر مسائل کوچک

– از دست دادن علاقه و لذت در فعالیت های روزمره زندگی

– اختلالات خواب، مانند  بی خوابی یا بیش از حد خوابیدن

– خستگی یا احساس بی حالی، بنابراین حتی در اجرای وظایف کوچک تلاش بیشتری می طلبند

– تغییر در اشتها، معمولاً کاهش اشتها و کم کردن وزن، ویا افزایش میل به غذا و چاق شدن در بعضی افراد

– اضطراب، استرس و دلهره ، به عنوان مثال، نگرانی بیش از حد، قدم زدن، مشت کردن دست ها یا عدم توانایی در نشستن طولانی مدت

– فکر کردن زیاد، صحبت کردن یا حرکات آهسته بدن

– احساس کم ارزشی یا گناهکار بودن، ثابت ماندن در شکست های گذشته یا سرزنش کردن خود برای چیزهایی که شما مسئول آن نبوده اید

– اختلال در فکر کردن، تمرکز کردن یا تصمیم گرفتن و یادآوری چیزها

– افکار منفی درباره مرگ، فکر خودکشی و یا اقدام به خودکشی

– مشکلات فیزیکی غیرقابل توجیه، مثل کمردرد یا سردرد

در بعضی از افراد علائم افسردگی به حدی شدید است که اطرافیان در نگاه اول می توانند تشخیص دهند فرد به بیماری های روحی و روانی مبتلا شده است.

عوامل زمینه ساز افسردگی :

افسردگی برخی از زمان ها به دلیل وقوع اتفاقی ناگوار در زندگی یا بیماری های جسمی پدید می آید. اما عوامل مختلفی باعث پیدایش و ظهور این بیماری می شوند که در این قسمت به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

وضعیت و شرایط زندگی:  برخی از زمان ها وضعیت تاهل، مکان زندگی و شغل می تواند عامل مهمی در بروز بیماری های روانی و اختلالات ذهنی باشد. به طور مثال شیوع افسردگی در افراد بی خانمان بسیار بیشتر از سایر مردم است.

تروما : تجربه‌ی تروما یا ضربه‌ی روحی در سنین پایین می‌تواند باعث تغییرات درازمدت در نوع واکنش مغز نسبت به ترس و استرس شود. به علت این تغییرات مغزی، احتمال بروز افسردگی در افرادی که سابقه‌ی ترومای دوران کودکی دارند، بیشتر از سایر مردم است.

ژنتیک : یکی دیگر از عوامل بروز افسردگی ژنتیک است. در برخی موارد، اختلالات خُلقی و افکار خودکشی‌گرایانه‌ ممکن است زمینه‌ی ژنتیکی داشته باشند، اما ژنتیک فقط یکی از عوامل افزایش‌دهنده‌ی خطر ابتلا به افسردگی است.

آشنایی با قرص گیاهی نروکسین مجتمع صنایع دینه ایران :

امروزه داروهای مختلفی برای درمان و بهبود افسردگی توسط پزشکان پیشنهاد می شود. اما قرص نروکسین دینه که از عصاره گیاه علف چای ( هایپریکوم پرفوراتوم  )  تهیه شده است  یکی از ۱۰ گیاه  بر تر و پرفروش دنیا است  که در حجم بسیار بالا کشت و عرضه میشود  .این گیاه  یکی از بهترین داروهای ضد افسردگی و آرامش بخش می باشد که با  مصرف آن می توان سندروم های پیش از قاعدگی، اختلال خواب، کاهش تمرکز و شب ادراری در کودکان را نیز درمان نمود. این فرآورده کاملا گیاهی از مجتمع صنایع دینه ایران تاثیر شگفت انگیزی در بهبود بیماری های روانی و رفع افسردگی دارد و به دلیل گیاهی بودن عوارض جانبی خاصی ندارد.

موارد مصرف قرص گیاهی ضد افسردگی نروکسین :

بهبود و درمان افسردگی
درمان بی خوابی و اختلالات ناشی از خواب
رفع اضطراب و استرس
بهبود سردردهای عصبی
کاهش عوارض یائسگی
رفع اختلال قبل از قاعدگی

اجزاء و مواد موثره تشکیل دهنده این قرص :

عصاره استاندارد هایپریکوم پرفوراتوم  400 میلی گرم(Hypericum perforatum) (معادل 5/0 میلی گرم  هایپریسین)در هر قرص

سایر مواد موثره عصاره: پزودوهایپریسین، هایپرفورین، کرسیترین، روتین، بی فلاونوئیدها،  کلروژنیک اسید و تانن های متراکم

نحوه اثر بخشی قرص گیاهی نروکسین :

مکانیسم و روش تاثیر عصاره هایپریکوم ممکن است به وسیله ممانعت از باز جذب سروتونین و تاثیر برروی بسیاری از انتقال دهنده های عصبی مانند نوراپی نفرین، دوپامین، L -گلوتامات و GABAباشد.

عصاره گیاه هایپریکوم همچنین می تواند میزان اکسیژن سلولی را افزایش دهد.

گیاه هایپریکوم به دلیل دارا  بودن هایپریسین و فلاونوئیدها دارای اثرات آرام بخش ، مسکن و ضداضطراب می باشد. هایپریسین آنزیم مونوآمین اکسیداز را کنترل کرده و ازاین طریق اثرات ضدافسردگی خود را اعمال می کند.

اثر ضد اضطراب دارو ممکن است مربوط به عملکرد گیرنده بنزودیازپین باشد. عصاره هایپریکوم باعث کاهش علائم اضطراب از جمله تنش، نگرانی، تحریک پذیری، گرفتگی عضلانی، دندان قروچه و بیخوابی می شود .

روش مصرف این داروی ضد افسردگی :

دوز و مقدار مصرف داروی نروکسین در افراد مختلف بسته به شدت بیماری متفاوت است و حتما باید در خصوص نحوه مصرف با پزشک متخصص مشورت شود. اما به صورت کلی روزانه بین 1 تا 2 قرص در بزرگسالان استفاده می شود. تعداد مصرف قرص ها در طول شبانه روز با دستور پزشک می تواند افزایش یابد. دوز مصرفی در کودکان باید با دستور متخصص انجام شود.

تداخل دارویی قرص گیاهی نروکسین :

مصرف همزمان نروکسین با داروهای ضد افسردگی ، خطر بروز عوارض ناخواسته دارویی (بیقراری، تهوع و اختلالات گوارشی) را افزایش می دهد.

مصرف همزمان نروکسین ممکن است با سایر داروهای مهار کننده منوآمینواکسیداز تداخل نماید.

مصرف همزمان با داروهای ضد بارداری خوراکی موجب کاهش اثربخشی این داروها در جلوگیری از بارداری می گردد.

آیا قرص گیاهی نروکسین عوارض جانبی دارد:
به دلیل گیاهی بودن این محصول از شرکت داروسازی دینه این قرص دارای کمترین عوارض جانبی  در مقایسه با داروهای شیمیایی است و تاکنون عوارض جانبی خاصی برای آن گزارش نشده است.

گیاه هایپریکوم یا علف چای با القای آنزیم کبدی “سیتوکروم پی 450” ممکن است تاثیر برخی از داروها مثل سیکلوسپورین، وارفارین، دیگوکسین، تئوفیلین، ضد تشنج ها و داروهای ضد بارداری را به واسطه ی افزایش متابولیسم آنها کاهش دهد.

دانستنی های مهم درباره مصرف قرص گیاهی نروکسین :

  • در صورت بهبود و بهتر شدن حال بیمار باید این قرص 6 ماه مورد استفاده قرار گیرد.
  • در دوران حاملگی و شیردهی نباید از این قرص مصرف شود.
  • در صورت بروز هرگونه حساسیت دارویی به پزشک معالج خود مراجعه کنید.
  • این دارو دور از دسترس اطفال نگهداری شود و از مصرف خودسرانه آن بدون مشورت با پزشک خودداری گردد.

12 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published.