Warning: Use of undefined constant aaa - assumed 'aaa' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/dinehiran/public_html/wp-content/themes/foden/templates/headers/header-2.php on line 11
مجتمع صنایع دینه ایران
پماد هیروکورتیزون برای درمان التهاب پوستی

پماد هیدروکورتیزون دارویی است برای درمان بیماری های پوستی مثل اگزما، درماتیت و بثورات پوستی استفاده می‌شود تا تورم، قرمزی و خارش را کاهش دهد و پماد ضد التهابی است.

 

بسیاری از خانم‌ها دچار خارش واژن و یا حساسیت‌های پوستی مثل اگزما و پسوریازیس می‌شوند که واقعا کلافه کننده اســت.

در اینجا می‌خواهیم به معرفی پماد هیدروکورتیزون Hydrocortisone برای درمان التهاب پوستی و خارش واژن بپردازیم. در ادامه موارد مصرف و همچنین عوارض این دارو را بازگو می‌کنیم

 

پماد هیدروکورتیزون (Hydrocortisone) چیست؟

پماد موضعی هیدروکورتیزون (Hydrocortisone) ضد التهاب اســتروئیدی برای برطرف کردن علائم سیستمیک التهاب و یا خارش در اختلالات حاد و مزمن پوستی، مثل بیماری پوستی پسوریازیس که به کورتیکوستروئیدها پاسخ می‌دهند مورد استفاده قرار می‌گیرد، هیدروکورتیزون پیش از مصرف موضعی، در سرتاسر لایه‌های پوست پخش می‌شود، و پیش از مصرف موضعی، عمدتاً در پوست متابولیزه می‌شود. فرآورده موضعی هیدروکورتیزون فورا التهابات پوستی و جلدی را رفع می‌کند.

 

برای خارش واژن میتوان از پماد هیدروکورتیزون Hydrocortisone اســتفاده کرد؟

خارش واژن معضلی اســت که تقریباً اکثریت قریب به اتفاق زنان و دختران آن‌را تجربه کرده‌اند. مطمئننا هنگام مواجهه با این مشکل آن‌قدر کلافه می‌شوید که به دنبال راهی برای خلاص شدن هر چه سریع‌تر از شر آن هستید.

پماد هیدروکورتیزون یک پماد ضد التهابی و مرطوب کننده موضعی اســت که برای درمان مشکلات پوستی نظیر خارش و خشکی پوست تجویز می‌شود و همچنین این پماد برای ضدالتهاب در مشکلات التهابی پوست مانند اگزما، درماتیت، جوش، نیش حشرات، خارش واژن در زنان و خارش مقعد مورد اســتفاده قرار می‌گیرد.

پماد ضد‌خارش واژن هیدروکورتیزون برای درمان عفونت‌های پوستی نظیر پای ورزشکاران نیز به کار می‌رود این پماد خارش و خشکی پوست را کاهش دهد. این دارو در گروه داروهای بدون نسخه اســت که میتوانید به راحتی با مراجعه به داروخانه آن را تهیه کنید.

این وجود به دلیل حساسیت ناحیه تناسلی چه در زنان و چه در مردان، بهتر اســت قبل از اســتفاده از هر داروی موضعی در این ناحیه، اطلاعات خود را افزایش دهید.

موارد مصرف

 • – کاهش التهاب بیماری‌هایی نظیر پسوریازیس خفیف
 • – درماتیت تماسی
 • – اگزما
 • – آفتاب سوختگی
 • – درماتیت شدید محل پوشک در نوزادان

پماد ضد التهاب کالاندولای دینه

 

(ولی برای درمان اگزما،آفتاب سوختگی،کاهش التهاب و … شما می توانید از پماد گیاهی کالاندولا استفاده کنید)

درمان اگزما با پماد کالاندولا.

هدف تمام درمان‌های مورد استفاده برای این بیماری، کنترل یا از بین بردن خارش پوست می‌باشد که در صورت عدم درمان، عفونت‌های پوستی ایجاد می‌کند. اگر اگزما حالت خفیفی داشته باشد، برای کنترل آن باید از عوامل تحریک‌کننده پوست اجتناب شود، از مرطوب‌کننده و نرم‌کننده‌های پوستی استفاده شود، در اسرع وقت با دیدن خارش‌های پوستی به پزشک متخصص پوست، مراجعه نمایید.

پماد کالاندولا دینه کاملاً گیاهی، فاقد کورتن، مناسب برای درمان التهاب پوست، درمان خارش پوست، درمان سوختگی های درجه 1، مناسب برای جای نیش حشرات، درمان آفتاب سوختگی، عرق سوز و …

در اینجا یکسری از خواص پماد کالاندولا را برای شما می آوریم.

موارد مصرف پماد سوختگی کالاندولا

پماد گیاهی کالاندولا علاوه بر دارا بودن خاصیـت ضد التهـاب پوستی، با تسریع در عمل گرانولاسیون و تحریک تشکیل سلولهای جدید، موجب ترمیم و التیــام پوستهای حساس و ملتهب شده، گردش خون را بهبود بخشیده و پوست را تقویت می کند و با دارا بودن این خواص در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد :

موارد منع مصرف پماد هیدرو کورتیزون

-ارض اطفال زیر ۱۰ سال نباید هیدروکورتیزون بزنند مگر آنکه پزشک توصیه کرده باشد.

– افرادی که قبلا نسبت به هیدروکورتیزون واکنش آلرژیک نشان داده‌اند.
– اشخاصی که عفونت چشم یا عفونت پوست دارند.
– افرادی که باردار، در حال تلاش برای باردار شدن یا در دوران شیردهی هستند.

* توجه داشته‌باشید در نوزادانی که برای درمان التهاب پوستی در ناحیه بستن کهنه از کرم و پماد موضعی هیدروکورتیزون اســتفاده می‌شود، نباید بعد از مالیدن دارو از کهنه‌های محکم که میچسبند یا شلوارهای پلاســتیکی اســتفاده کرد؛ زیرا این پوشش مانند پانسمان بسته عمل می‌کند و باعث جذب بیشتر دارو می‌گردد که میتواند منجر به ایجاد عو جانبی شود.

مقدار مصرف

– مقدار و نحوه مصرف پماد هیدروکورتیزون برای خارش بیرون واژن بر حسب نوع التهاب و ناراحتی پوستی در افراد مختلف متفاوت اســت. به طور معمول پماد هیدروکورتیزون برای رفع خارش بیرونی واژن را میتوانید یک تا دوبار در روز مصرف نمایید.

1- برای اســتفاده از این دارو ابتدا دست‌ها را شسته و خشک کرده و همچنین ناحیه آسیب دیده را تمیز و خشک کنید.
2- سپس مقدار کمی از این دارو را به ناحیه آسیب‌ دیده اعمال کرده و آن را به آرامی مالش دهید.
توجه: کودکان ممکن اســت به این دارو حساسیت بیشتری داشته‌باشند بنابراین توصیه می‌شود در اســتفاده از این دارو برای کودکان مراقبت‌های لازم به عمل آید.
3- مقدار کافی از پماد را بر روی موضع ۱ تا ۲ بار در روز بمالید. در اطفال کمتر از ۲ سال مقدار مصرف مشخص نیست.

 

عوارض جانبی

– هر دارویی که برای درمان بیماری استفاده می‌شود علاوه بر برطرف کردن بیماری باعث ایجاد عوارضی در بدن می‌شود که قابل کنترل است. پماد هیدروکورتیزون هم باعث سوزش، قرمزی، خشکی، ایجاد جوش، رشد غیر معمول مو، برآمدگی مو یا التهاب فولیکول، نازک شدن پوست، تغییر رنگ پوست و علائم کشیدگی پوست می‌شود.

 

موارد احتیاط

 • – اگر به ترکیبات موجود در هیدروکورتیزون یا هر داروی دیگری حساسیت دارید، قبل از استفاده پزشک را در جریان قرار دهید.
 • چنانچه به دیابت یا سندرم کوشینگ مبتلا هستید، با پزشک مشورت کنید. سندرم کوشینگ بیماری نادری است که بر اثر افزایش ترشح هورمون کورتیزول به وجود می‌آید.
 • اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی به سر می‌برید، این موضوع را به اطلاع پزشک برسانید.

 

دقت داشته‌باشید وقتی که برای اولین بار از پماد هیدروکورتیزون برای خارش واژن اســتفاده می‌کنید، ممکن اســت قدری سوزش احساس کنید که طبیعی اســت. میتوانید برای خارش نواحی داخلی واژن نیز یک لایه نازک از آن را اســتفاده کنید. دقت کنید که نیاز نیست این پماد را ماساژ دهید و از ورود آن به مجاری ادراری و تناسلی اجتناب کنید. برای گرفتن نتیجه، این کار را برای دو تا سه بار در روز انجام دهید.

 

تداخلات دارویی

 • آمفوترسین بی،
 • کاربنی‌سیلین،
 • پی‌پراسیلین،
 • تی‌کارسیلین یا داروهای مدر،
 • فنی‌توئین،
 • فنوباربیتال و ریفامپین،
 • داروهای ضدبارداری خوراکی،
 • کلسترامین.

 

نوع و دوز مصرفی دارو با توجه به شرایط شما تجویز می‌شود.

به‌ هیچ‌ عنوان بدون مشورت با پزشک اقدام به مصرف دارو نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.