Warning: Use of undefined constant aaa - assumed 'aaa' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/dinehiran/public_html/wp-content/themes/foden/templates/headers/header-2.php on line 11
مجتمع صنایع دینه ایران
پماد زینک اکساید

زینک اکساید یا اکسید دوزنگ ماده معدنی سفیدی است که خیلی‌ها آن را به عنوان پماد سوختگی هم می‌شناسند. مادران زیادی از آن برای حفاظت پوست ناحیه زیر پوشک فرزندان‌شان استفاده می‌کنند. این ماده در بین عموم مردم، به اکسید دوزنگ نیز معروف بوده و سال های زیادی است از آن با این عنوان، یاد می شود.

پماد زینک اکساید یا اکسید دو زنگ

پماد اکسید دوزنگ برای درمان بیماری‌های پوستی مورداستفاده قرار می‌گیرد و از سطح پوست در برابر آسیب‌های مختلفی پوستی محافظت می‌کند. از این پماد به دلیل داشتن آثار ضد چربی پوست و منعکس‌کننده اشعه ماورای بنفش در ترکیب پماد ضد آفتاب استفاده می‌کنند.

اکسید روی یک مانع فیزیکی ایجاد می‌کند و باعث بازتاب، پراکنده کردن و جذب اشعه ماوراءبنفش و اشعه مرئی نور خورشید می‌شود و نفوذ آن را از طریق اپیدرم به حداقل می‌رساند. این پماد رشد باکتری‌های را مهار می‌کند.

 

پماد اکسید دوزنگ برای سوختگی کودکان

اسامی رایج زینک اکساید در ایران:

 • پماد زینک اکساید مینو ۲۵% ۳۰ گرم
 • زینک اکساید مدیفارم ۲۵%
 • پماد موضعی ایپوزینک ۲۵%
 • پماد زینک اکسید داروپخش ۲۵% ۳۰ گرم
 • زینک اکسید ایران دارو ۲۵% ۳۰ گرم
 • زینک اسکاید فیروز ۱۰%

موارد مصرف پماد اکسید دوزنگ

 • کمک به کاهش التهاب ناشی از بثورات پوستی، آلرژی یا تحریکات پوستی (ولی شما می توانید از پماد ضد التهاب کالاندولا که فاقد کورتن است استفاده کنید)
 • پماد اکسید دوزنگ برای درمان ادرار سوختگی نوزادان (برای درمان ادرار سوختگی می توانید از پماد سوختگی کالاندولا استفاده کنید)

 

پماد سوختگی کالاندولای دینه برای اطفال

 

 • درمان آفتاب‌سوختگی و محافظت از پوست در برابر پرتوهای آسیب‌رسان خورشید. (ولی برای درمان آفتاب سوختگی شما می توانید از پماد آفتاب سوختگی کالاندولا استفاده کنید)
 • درمان آفتاب سوختگی با پماد زینک اکساید
 • محافظت از پوست در برابر تمام طیف مضر پرتوهای فرابنفش
 • کمک به بهبود و رفع سوختگی‌ها و بافت آسیب‌دیده و سوخته (ولی ما پماد کالاندولا دینه را به شما پیشنهاد می کنیم، زیرا کاملا گیاهی و فاقد کورتن است)
 • کمک به درمان ضایعات آکنه
 • حفظ رطوبت در پوست‌های خشک
 • درمان زگیل با پماد اکسید دوزنگ
 • درمان اختلالات رنگدانه‌ای (مانند ملاسما؛ بیماری پوستی‌ای که باعث ایجاد نقاط و لکه‌های تیره روی پوست صورت می‌شود.)
 • پیشگیری از روند پیری پوست

از آنجا که زینک اکساید در آب محلول نیست، برای داشتن بیشترین اثربخشی لازم است با یک ماده حامل ترکیب شود. این ماده حامل معمولاً از میان محلول‌های موضعی مانند مواد آرایشی، ضد آفتاب‌های فیزیکی، پمادها، بالم‌ها و مرطوب‌کننده‌ها انتخاب می‌شود. بعضی از لوسیون‌ها یا کرم‌ها نیز حاوی زینک اکساید هستند که در نتیجه این موضوع، مواد روغنی راحت‌تر به داخل پوست نفوذ می‌کنند. در این فرآورده‌ها زینک یک سد محافظتی تشکیل می‌دهد که باعث حفظ رطوبت در پوست می‌شود.

ولی پماد ضد التهاب کالاندولا با داشتن همه خواص پماد اکسید دوزنگ، نیازی به ترکیب شدن با ماده دیگری را ندارد و کاملا گیاهی است. بدو عوارض و فاقد کورتن است.

در اینجا یکسری از خواص پماد کالاندولا را برای شما می آوریم.

موارد مصرف پماد سوختگی کالاندولا

پماد گیاهی کالاندولا علاوه بر دارا بودن خاصیـت ضد التهـاب پوستی، با تسریع در عمل گرانولاسیون و تحریک تشکیل سلولهای جدید، موجب ترمیم و التیــام پوستهای حساس و ملتهب شده، گردش خون را بهبود بخشیده و پوست را تقویت می کند و با دارا بودن این خواص در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد :

 1. درمان التهاب پوست
 2. درمان سوختگی پوست با اجسام داغ و یا بخار آب
 3.  پیشگیری و درمان آفتاب سوختگی
 4. درمان گزیدگی و جای نیش حشرات
 5. درمان خارش پوست
 6. درمان اگزما 
 7. درمان خشکی پوست
 8. درمان ترک پوست
 9. درمان عرق سوز
 10. درمان ادرار سوختگی نوزادان
 11. بازسازی و ترمیم پوست
 12. درمان نیش حشرات
 13. درماتیت ناشی از پرتودرمانی
 14. درماتیت آلرژیک
 15. آزردگی های جلدی ناشی از خراش ها و بریدگیهای سطحی
 16. درمان جوش صورت

 

چطور از اکسید دوزنگ استفاده کنیم؟

زینک اکساید در محصولات و فرمولاسیون‌های مختلفی وجود دارد و انتخاب شما از میان این محصولات به نحوه استفاده و کاربرد آن بستگی دارد. با وجود آنکه استفاده از این ماده به‌تنهایی به عنوان یک محصول درمانی روی پوست می‌تواند به بهبود سلامت و ظاهر پوست کمک کند، شما می‌توانید فرآیند درمان‌ موضعی را با یک مکمل ویتامین حاوی زینک تکمیل کنید تا از نتایج و محافظت بهتری برخوردار شوید.

نکته: هنگام استفاده از مکمل زینک، به مقدار مجاز روزانه زینک دریافتی دقت کنید.

مقدار مصرف زینک اکساید

بیشتر برندهای دارویی پماد زینک اکساید ۲۵ در صد را تولید می‌کنند. برخی برندها مانند فیروز پماد زینک اکساید ۱۰ در صد هم عرضه می‌کنند. از این کرم برای درمان و پیشگیری از تحریکات پوستی در کودکان و بزرگسالان استفاده می‌شود. اما مقدار استفاده از آن باید توسط پزشک تعیین شود. به‌ویژه برای کودکان باید با دکتر اطفال یا دکتر عمومی مشورت کنید. در دکترتو امکان مشاوره آنلاین، تلفنی و حضوری با دکتر اطفال وجود دارد.

عوارض جانبی اکسید دوزنگ

در بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده کرده‌اند، عوارض جدی گزارش نشده است. در مواقع نادر ممکن است عوارض زیر ظاهر شوند.

 • تحریک پوست
 • بثورات پوستی
 • خارش
 • سرگیجه

پماد کالاندولا دینه، کاملاً بدون عوارض است و هیچ نوع تداخل دارویی ندارد.

 

منع مصرف کرم زینک اکساید

در موارد زیر نباید از پماد زینک اکساید استفاده کنید.

 • زخم‌های عمیق پوست
 • سوختگی‌های شدید
 • اگر از سایر داروهای موضعی در ناحیه آسیب‌دیده استفاده می‌کنید.

تداخلات دارویی پماد زینک اکساید

تا به امروز گزارشی از تداخل دارویی زینک اکساید ثبت نشده است. اما برای اطمینان از عدم تداخلات دارویی بهتر است داروهای مصرفی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید و سپس از زینک اکساید استفاده کنید.

موارد احتیاط مصرف کرم زینک اکساید

اگر پس از ۷ روز استفاده از کرم زینک اکساید، آسیب پوستی بهبود پیدا نکرد یا بدتر شد حتما به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر به طور تصادفی این پماد را قورت دادید، سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید تا مسموم نشوید.

اگر در ناحیه آسیب‌دیده دچار عفونت پوستی هستید حتما به پزشک اطلاع دهید. ممکن است متخصص پماد دیگری را جایگزین کند.

مصرف زینک اکساید در دوران بارداری

زینک اکساید به‌صورت موضعی روی پوست استفاده شده و جذب آن به طور سیستمیک زیاد نیست. به همین دلیل نمی‌تواند به جنین آسیبی وارد کند. ازاین‌رو مصرف آن در دوران بارداری مشکلی ندارد. برای اطمینان می‌توانید با متخصص زنان دراین‌رابطه مشورت کنید.

پماد زینک اکساید در دوران شیردهی

هنوز گزارشی در مورد انتقال این دارو از شیر مادر به نوزاد ثبت نشده است. به همین دلیل احتمالا مصرف آن در دوران شیردهی مانعی نداشته باشد. اما بهتر است قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد پماد زینک اکساید

مصرف بیش از حد دارو روی پوست مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. اما اگر مقدار زیادی از پماد زینک اکساید را بلعیدید، باید برای جلوگیری از مسمومیت جدی سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

اگر نوبت مصرف زینک اکساید را فراموش کردید

معمولا از این داروی موضعی در مواقع نیاز استفاده شده و دوز خاصی برای آن تعیین نمی‌شود. اگر یک نوبت از دارو را فراموش کردید و نزدیک به نوبت بعدی بود، دوز فراموش‌شده را نادیده گرفته و در نوبت بعدی دارو را دوبرابر مصرف نکنید.

پماد زینک اکساید برای رفع تیرگی پوست و درمان جای جوش

پماد زینک اکساید می‌تواند لکه‌های تیره پوست، بافت ناهموار، پرپیگمانتاسیون و جای جوش را از بین ببرد. اما نمی‌توان گفت این کرم خاصیت سفیدکنندگی پوست را دارد.

 

رفع تیرگی پوست با پماد اکسید دوزنگ

اکسید دوزنگ برای رفع تیرگی واژن

این پماد پوست را روشن نمی‌کند. اما اگر ناحیه واژن نیاز به ترمیم داشته باشد، می‌توان با استفاده از کرم زینک اکساید مشکلات پوستی این ناحیه را درمان کرد. رفع مشکلات پوستی مانند لکه‌های تیره به روشن شدن پوست و رفع تیرگی واژن کمک می‌کند.

پماد زینک اکساید برای زیربغل

این پماد خاصیت ضدمیکروبی دارد و با استفاده از آن می‌توان باکتری‌های موجود در زیربغل را از بین برد. به همین دلیل برای رفع بوی بد زیربغل استفاده از این کرم گزینه خوبی است.

سوالات متداول شما درباره پماد اکسید دوزنگ

اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است یا بدون نسخه آن را تهیه کرده‌اید، احتمالا در مورد موارد مصرف و فواید کرم زینک اکساید با سوالاتی روبرو شده‌اید. به همین دلیل در ادامه تعدادی از سوالات پرتکرار شما را بررسی کرده و پاسخ آنها را ارائه می‌دهیم.

پماد زینک اکساید برای چیست؟

از کرم زینک اکساید برای درمان و پیشگیری از تحریکات پوستی خفیف استفاده می‌شود. با مالیدن کرم روی ناحیه آسیب‌دیده مانند سوختگی یا بریدگی می‌توان به بهبود آن کمک کرد.

زینک اکساید روشن‌کننده پوست است؟

نمی‌توان کرم زینک اکساید را روشن‌کننده پوست محسوب کرد. این پماد در تغییر رنگ پوست تاثیری ندارد. اما با رفع لکه‌های تیره پوست و برخی مشکلات پوستی به روشنی پوست کمک می‌کند.

پماد زینک اکساید برای چه بیماری مصرف می شود؟

اگر عوامل تحریک‌کننده پوست ناشی از باکتری یا قارچ باشند، در موارد خفیف می‌توان از زینک اکساید استفاده کرد. همچنین در سوختگی‌های جزئی و رفع لکه‌های تیره پوست این کرم کاربرد دارد.

پماد زینک اکساید چه مدت روی پوست بماند؟

از پماد زینک اکساید می‌توان ۲ تا ۴ بار در روز استفاده کرد. زمانی که پماد را روی پوست مالیدید، صبر کنید تا به طور کامل جذب شود.

مقدار مصرف پماد زینک اکساید چقدر است؟

مصرف بیش از حد کرم زینک اکساید عوارض خاصی نداشته و مشکلی ایجاد نمی‌کند. بهتر است کرم را در ناحیه آسیب‌دیده طوری بمالید که کامل آن را بپوشاند.

آیا زینک اکساید ترمیم کننده است؟

این کرم خاصیت ترمیم‌کنندگی دارد و می‌توان برای ترمیم زخم و سوختگی از آن استفاده کرد. با استفاده از کرم زینک اکساید سرعت ترمیم زخم افزایش پیدا می‌کند.

پماد زینک اکساید را برای صورت می توان استفاده کرد؟

از پماد زینک اکساید می‌توان روی پوست صورت هم استفاده کرد. شما می‌توانید کرم را کامل روی صورت بزنید یا فقط در ناحیه آکنه‌ها از آن بمالید. اگر پوست حساسی دارید، بهتر است از غلظت پایین کرم زینک اکساید استفاده کنید.

پماد زینک اکساید برای سوختگی خوب است؟

برای سوختگی‌های خفیف می‌توان از این دارو استفاده کرد. اما اگر سوختگی شدید است و احتمال عفونت دارد، باید به پزشک مراجعه کنید تا داروهای مناسب‌تری تجویز شود.

 

برای مطالعه بیشتر: پماد درمان سوختگی

 

پماد زینک اکساید برای جای جوش خوب است؟

این کرم خاصیت ترمیم‌کنندگی دارد و برای رفع جای جوش استفاده می‌شود. همچنین به دلیل خاصیت ضدباکتریایی هرگونه میکروب را در ناحیه آکنه‌ها از بین می‌برد.

درمان سیاهی کشاله ران با پماد زینک اکساید ممکن است؟

اگر در این ناحیه دچار لکه‌های پوستی باشید، می‌توانید با استفاده از کرم زینک اکساید سیاهی را از بین ببرید. اما اگر مشکل پوستی نداشته و فقط پوست شما تیره است، استفاده از پماد فایده‌ای ندارد.

پماد زینک اکساید برای عرق سوز شدن خوب است؟

عرق سوز شدن نوعی تحریک پوستی است که باعث سوزش می‌شود. با استفاده از کرم زینک اکساید می‌توان این سوختگی خفیف را از بین برد و پوست را ترمیم کرد.

آیا زدن کرم زینک اکساید بعد از لیزر لازم است؟

بعد از لیزر موهای زائد به دلیل تحریک پوست و احتمال قرمزی و سوختگی خفیف پوست پیشنهاد می‌شود، بلافاصله از کرم زینک اکساید استفاده کنید. این پماد احتمال سوختگی و قرمزی پوست را کاهش می‌دهد.

زینک اکساید برای خارش واژن تجویز می شود؟

کرم زینک اکساید می‌تواند تورم و قرمزی را در این ناحیه از بین ببرد. اگر خارش واژن به دلیل عفونت قارچی ایجاد شده باشد، معمولا پزشک داروی ترکیبی به نام میکونازول نیترات زینک اکساید را تجویز می‌کند. میکونازول ضدقارچ بوده و زینک اکساید محافظت‌کننده است.

کرم زینک اکساید برای بوی عرق هم استفاده می شود؟

این کرم خاصیت ضدمیکروبی داشته و میکروب‌های عرق را از بین می‌برد. به همین دلیل استفاده از آن در زیربغل بوی عرق را کاهش می‌دهد.

زینک اکساید برای پیشگیری از پیری پوست و یا چین و چروک مفید است؟

زینک اکساید می‌تواند به پیشگیری از پیری پوست هم کمک کند. این کرم به رشد و بازسازی بافت‌ها کمک کرده و تولید کلاژن را افزایش می‌دهد.

زینک اکساید برای قرمزی ریمو ابرو خوب است؟

بعد از تاتو ابرو یا میکروبلیدینگ استفاده از کرم زینک اکساید به دلیل خاصیت ضدآفتابی آن به افزایش ماندگاری تاتو کمک می‌کند. اگر می‌خواهید قرمزی ریمو ابرو را از بین ببرید، باید از کرم‌های لایه‌بردار استفاده کنید.

اکسید دوزنگ برای ترک پوستی تجویز می شود؟

برای رفع ترک‌خوردگی‌های پوست می‌توان از کرم زینک اکساید استفاده کرد. این پماد خاصیت ترمیم‌کنندگی دارد و بافت پوست را ترمیم می‌کند.

 

 

برای مطالعه بیشتر: درمان سریع سوختگی

 

آیا زینک اکساید برای اگزما استفاده می شود؟

زینک اکساید خاصیت ضدباکتریایی دارد و به پوست کمک می‌کند تا با عفونت مبارزه کند. همچنین به دلیل خاصیت ضدالتهابی و ترمیم‌کنندگی در درمان اگزما موثر است.

بهترین مارک زینک اکساید کدام است؟

برندهای مختلفی این دارو را تولید می‌کنند. از میان آنها کرم زینک اکساید مینو و زینک اکساید فیروز طرف‌داران بیشتری دارند و رضایت از آنها بالا است.

زینک اکساید خاصیت ضدآفتابی دارد؟

این کرم از آسیب ناشی از اشعه UVA و UVB خورشید جلوگیری کرده و آنها را مسدود می‌کند. به همین دلیل در کرم‌های ضدآفتاب از آن استفاده می‌شود.

زینک اکساید برای بچه ها مناسب است؟

برای کودکان به‌ویژه آسیب‌های ناشی از پوشک می‌توان از این کرم استفاده کرد. پماد زینک اکساید بثورات و راش پوشک را از بین می‌برد و پوست این ناحیه را ترمیم می‌کند.

اکسید دوزنگ بهتر است یا پودر بچه؟

در پودر بچه نیز حدود ۱۰% زینک اکساید وجود دارد. زیرا این ماده تاثیر بسیار خوبی در ترمیم پوست ایجاد می‌کند. طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، پماد زینک اکساید نسبت به پودر بچه با سرعت بیشتری بثورات پوستی را برطرف می‌کند.

آیا واقعا کرم زینک اکساید پوست را سفید می کند؟

این کرم به دلیل خاصیت ترمیم‌کنندگی و تحریک تولید کلاژن به شفافیت پوست کمک کرده و لکه‌های پوستی تیره را برطرف می‌کند. اما در تغییر رنگ پوست تاثیری ندارد.

پماد اکسید دوزنگ به عنوان ضد التهاب عمل می‌کند؟

این کرم خاصیت ضدالتهاب داشته و به همین دلیل برای درمان برخی بیماری‌های پوستی مانند بثورات پوستی و اگزما از آن استفاده می‌شود.

برای مطالعه بیشتر:

 

بهترین پماد ضد التهاب

 

آیا استفاده از زینک اکساید باعث عفونت ادراری می شود؟

زینک اکساید در ابتلا به عفونت ادراری نقشی ندارد. حتی تحقیقات نشان می‌دهند، نانوذرات اکسید تاثیر خوبی در رفع عفونت باکتریایی دارند.

آیا از اکسید دوزنگ برای جلوگیری یا درمان عفونت های پوستی هم استفاده می شود؟

به دلیل خاصیت ضدمیکروبی می‌توان از این کرم برای رفع عفونت‌های پوستی ناشی از زخم یا بیماری پوستی استفاده کرد. اما اگر عفونت پوستی شدید باشد، کرم زینک اکساید تاثیری ایجاد نکرده و نمی‌تواند عفونت را از بین ببرد.

آیا برای درمان لک صورت هم کرم زینک اکساید مناسب است؟

پماد زینک اکساید لک‌های پوستی و جای جوش را به‌مرور از بین می‌برد. این کرم با تحریک تولید کلاژن به ترمیم پوست کمک کرده و تا حدودی این مشکلات پوستی را برطرف می‌کند.

آیا اکسید دوزنگ را برای عرق سوختگی شدید بیضه ها می شود استفاده کرد؟

این پماد به دلیل خاصیت ترمیم‌کنندگی برای درمان عرق سوز استفاده می‌شود. همچنین با ازبین‌بردن میکروب‌ها در این ناحیه به رفع مشکلات پوستی کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.