مجتمع صنایع دینه ایران

یبوست را تارومار کنیم

اگرشماهم مانند بسیاری افراد دیگر درگیرعارضه یبوست یا خشکی مزاج هستنید باید بدانید که تنها نیستید. میلیون‌ها نفر در جهان به این اختلال عذاب آور و ناخوشایند گرفتار هستند و با وجود تلاش‌ برای رهایی از یبوست، همچنان از این بیماری رنج می‌برند.

یبوست یک ناهنجاری رایج است که درآن کارکرد روده ها (دفع مدفوع) به آسانی انجام نمی پذیرد و یا تکرر کمتری دارد و به کمتر از ۳ بار در هفته می‌رسد. بی‌اشتهایی، درد شکم و هموروئید را می توان از مهمترین عوارض درمان نشدن این مشکل دانست.

البته گاهی ابتلا به مشکل گوارشی و یبوست طبیعی است، به خصوص وقتی دچار استرس یا در سفر هستیم، اما یبوستی که ما از آن صحبت می‌کنیم یک بیماری جدی است که سبب کاهش کیفیت زندگی فرد می‌شود.

باقی ماندن مدفوع درهر جایی از کولون یا رکتوم و سفت شدن آن، کم شدن تعداد دفع، نیاز به فشاردرموقع دفع، اینکه فرد حس کند تخلیه کامل انجام نشده و همچنین احساس وجود یک مانع بر سر راه دفع مدفوع از مهمترین علائم یبوست هستند.

عوامل و فاکتورهای زیادی در بروز یبوست دخیل هستند.

از جمله: رژیم غذایی نامناسب و عاری از فیبر، کم تحرکی و عدم فعالیت، کمبود آب بدن و مصرف مایعات کم، عوارض ناشی از مصرف داروها، بارداری، سندروم روده تحریک پذیرو….

قبل از هر اقدامی و در مرحله نخست جهت جلوگیری از بروز یبوست، انجام فعالیتهای ورزشی، مصرف آب و مایعات کافی و غذاهای حاوی فیبر فراوان به همه ی افراد توصیه می شود. اما چنانچه دلایلی از جمله استرس، مسافرت ، تغییر رژیم غذایی و…زمینه ابتلا به یبوست را فراهم نمود، می توان از برخی از داروهای ملین که در عین حال بیمار را درگیر عوارض جانبی متعددی نکنند، استفاده کرد.

ملین‌ها به دلیل تاثیرشان بر عملکردهای بدن می‌توانند به رفع یبوست و هم‌چنین اجابت مزاج سالم و منظم کمک کنند. ملین‌ها موادی هستند که هم باعث نرم شدن مدفوع می‌شوند و هم حرکات روده را افزایش می‌دهند. آن‌ها هم‌چنین به حرکت محتویات داخل روده شتاب می‌دهند؛ و از این طریق، سرعت حرکت مجاری گوارشی را افزایش می‌دهند و به اجابت مزاج آسان و منظم کمک می‌کنند.

بطور کلی چهار گروه ملین وجود دارد:
1- ملین های حجم دهنده : 

این نوع ملین ها با احتباس آب، سبب افزایش حجم مدفوع و تحریک حرکات دودی و در نتیجه باعث تخلیه روده می شوند. نمونه این ملین ها پودر گیاهی دینه برن، پی برن و گرانول گیاهی پسیلیوم شرکت داروسازی دینه ایران هستند که استفاده طولانی مدت از آنها بی خطر است. این داروها بایستی همراه با مقدار فراوان آب و مایعات روزانه مصرف شود. زیرا وجود آب برای ایجاد تورم و تولید موسیلاژ کافی برای انجام عمل مکانیکی و خاصیت ملینی ضروری می باشد.

فرآورده گیاهی پسیلیوم دینه، حاوی دانه های اسفرزه است . دینه برن دینه نیز، با دو طعم ساده و پرتقالی، در واقع پوسته خارجی گندم و پی برن دینه، با چهار طعم ساده، وانیلی، نعنایی و موزی، از سبوس گندم به همراه پوسته خارجی دانه اسفرزه تهیه گردیده است. هر سه این فرآورده های گیاهی برای یبوست های دوران بارداری کاملا مناسب و بی خطرهستند.  

2- ملین های اسموتیک (نرم کننده): 

این ملین ها با کشیدن آب به داخل روده باعث می شوند، مدفوع نرم تر شده و به آسانی عبور کند. این ترکیبات بیشتر مواد شیمیایی هستند.مانند شیرمنیزیم، سولفات منیزیم، سولفات سدیم و لاکتولوز.

3- روغن هایی که در دستگاه گوارش هضم نشده و نرم کننده مدفوع هستند.

نمونه این ملین ها لاگزاریسین دینه  است که روغن کرچک طعم دار و معطر به همراه مواد امولسیون کننده است. از کاربردهای دیگر این محصول، تخلیه کامل روده قبل از رادیوگرافی است.

4- ملین های محرک : 

این نوع از ملین ها سرعت حرکات روده را افزایش می دهند. اثر این ملین ها در صورتی که با غذا خورده شوند، کاهش می یابد. لذا این نوع ملین ها غالبا در موقع خواب مصرف می شوند.

مجتمع صنایع دینه ایران ملین گیاهی سی لاکس را که از گروه ملین های محرک می باشد و حاوی برگ و عصاره سنا است، بعنوان یک ملین گیاهی موثر در دو شکل دارویی قرص و شربت که مصرف آن هم برای کودک و هم بزرگسال مناسب می باشد، تولید کرده است.

ماده موثره گیاه سنا، سنوزید نام دارد.این ترکیب در روده کوچک جذب نشده و در روده بزرگ توسط باکتری ها به متابولیت فعالی تبدیل می شود که باعث افزایش آب و الکترولیت محتویات روده شده، حرکات دودی روده را نیز افزایش می دهد و زمان جذب مایعات را به دلیل عبور سریع محتویات روده کاهش می دهد.

البته مصرف بیش از دو هفته به طورمداوم سی لاکس و سایرفرآورده های سنا توصیه نمی شود. زیرا ممکن است باعث تضعیف عضلات کولون و افزایش دوز اثر بخشی دارو و عوارض مربوط به آن شود.

قرص گیاهی سی لاکس به دلیل فرمولاسیون خاص آن و اینکه فاقد هرگونه طعم دهنده و رنگ مصنوعی می باشد، بیش از 25 سال سابقه موفق و درخشان در تولید دارد و بدلیل استقبال بالای مردم و تاثیر قطعی این قرص، مجتمع صنایع دینه ایران شربت گیاهی سی لاکس را نیز به بازار دارویی کشور معرفی کرده است.

هرقرص گیاهی سی لاکس حاوی550  میلی گرم برگ سنا غنی شده با عصاره استاندارد برگ سنا (معادل 15 میلی گرم سنوزید B) و نیز اسانس رازیانه است که مانع از درد شکمی و تجمع گاز و نفخ  می شود. و هر 5 میلی لیتر شربت سی لاکس دارای 225 میلی گرم عصاره مایع استاندارد شده ( معادل 7.5 میلی گرم سنوزید B ) و اسانس طبیعی اسپیرمنت ( نعنا ) ( به دلیل تاثیر ضد نفخ و ضد اسپاسم) می باشد.

فرآورده های معرفی شده فوق، تنها بخش بسیار کوچکی از مجموعه گسترده داروهای مجتمع صنایع دینه ایران است که اثر بخشی آنها در طی 40 سال تولید با استقبال بیماران و پزشکان محترم تایید شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.