زیره سبز را بشناسیم

 در اخبار های مربوط به دینه ایران, گیاهان دارویی

از میان محصولات دینه، قرص گیاهی گرین تیدین است که برای لاغری و کاهش وزن تولید شده و از چای سبز و زیره تهیه شده است.  همچنین داروی گیاهی گرانول لاکتودین که برای افزایش شیر مادران تهیه شده است نیز از زیره سبز در ترکیبات خود استفاده کرده است. از این رو در این نوشتار سعی داریم که اطلاعات مفیدی درباره گیاه زیره سبز در اختیار شما قرار دهیم.

مشخصات گیاه

زیره سبز گیاهی علفی و یک ساله است. منشا زیره سبز مناطق شرقی مدیترانه گزارش شده است و در شمال مصر به طور خودرو می روید.

ریشه این گیاه دوکی شکل، کم و بیش منشعب، با طول 10 تا 20 سانتی متر است. ارتفاع گیاه بسته به شرایط اقلیمی محل رویش متفاوت و بین 30 تا 45 سانتی متر است. ساقه، انشعابهای ظریف و فراوانی دارد. برگها ظریف و به صورت رشته های نخ مانند دوتا سه تایی مشاهده می شوند. قاعده برگها کم و بیش پهن است. رنگ برگها سبز تیره است. گلها در چترهای مرکب در انتهای ساقه های اصلی و فرعی پدیدار می شوند. رنگ گلها سفید یا ارغوانی است. گلها دارای پنج گلبرگ ظریف تخم مرغی شکل هستند. میوه فندقه به رنگ قهوه ای روشن و استوانه ای شکل است.

بذرهای زیره سبز ببه لحاظ وجود اسانس معطر است. مقدار اسانس متفاوت و بین 2.5 تا 5 درصد است. مهمترین ترکیبات تشکیل دهنده اسانس عبارتنداز « کومین آلدئید»، « دی هیدروکومین آلدئید»، « پ – سیمن »، « بتا – پینن» ، « دی پنتن» و «کومین الکل » است.

پس از استخراج اسانس، کنجاله حاوی پروتئین (18.7%)، کربوهیدراتها (26%)، روغن (10%) و عناصری مانند کلسیم، فسفر و آهن است.

این گیاه به حرارت مناسب و نور کافی نیاز دارد. مقدار اسانس گیاهان که در مناطق گرم با نور فراوان می رویند بیش از مناطق دیگر است.

 

کاربرد گیاه

زیره سبز به عنوان یک گیاه دارویی و ارزشمند توسط مردم مصر و هند مورد استفاده قرار می گرفت و برای اولین بار در این کشورها کشت شده است. میوه زیره سبز خاصیت دارویی دارد. در اکثر فارماکوپه ها از این گیاه به عنوان دارو یاد شده و خواص درمانی آن مورد بررسی قرار گرفت است. مواد موثره میوه زیره سبز معالجه کننده دل درد و نفخ شکم است و به عنوان مسکن درد  نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اسانس میوه این گیاه خاصیت ضد باکتریایی دارد . از این اسانس در صنایع آرایشی و بهداشتی (تولید عطر و ادکلن) و صنایع غذایی استفاده می شود. در برخی کشورها برای ضد عفونی کردن بخیه از اسانس زیره سبز استفاده می شده است.

از میوه های این گیاه به عنوان طعم دهنده استفاده می شود و در تهیه سوپ، ترشی، پنیر، سس و شیرینی مورد استفاده قرار می گیرد.

زیره سبز در سطوح وسیعی در کشورهای هند، پاکستان، ایران، عراق، مراکش ، ترکیه، سوریه، و چین کشت می شود

 

منبع:

  • امید بیگی، رضا، رهیافتهای تولید و فرآوری گیاهان دارویی، تهران، جلد سوم، چاپ ششم، 1379-1374

 

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

تماس با ما

شما میتوانید برای ما پیام بگذارید ما در اولین فرصت به ان پاسخ خواهیم داد

قابل خواندن نیست؟ تغییر متن. captcha txt
0

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

قرص گیاهی ترانکی وال ، گیاه بادرنجبویه ، بهبود خوابگالگا ، گرانول گیاهی لاکتودین ، گیاهی