مجتمع صنایع دینه ایران

هنگامی که کودکی به دنیا می آید، پوست او صاف تر و نرم تر از تمام دوران زندگی اش است. چنانچه پشت کودک در اثر پوشک قرمز شده و به خارش درآید، ایجاد نگرانی خواهد کرد. راش پوشکی یک وضعیت رایج است که باعث می شود پوست کودک قرمز ، زخم، حساس و زبر شود.

با اینکه این وضعیت برای کودک عذاب آور است، رفع این مشکل معمولا راحت است. معمولا با مراقبت و یک کرم موضعی، کودک به سرعت بهبود می یابد.

علل راش پوشکی (ادرار سوختگی)

 

Image result for ‫راش پوشکی‬‎

از علت های رایج ایجاد ادرارسوختگی در کودکان می توان به عوامل زیر اشاره کرد:
  • اسهال: آنزیم های موجود در مدفوع در هنگام آبکی شدن فعال تر شده و ایجاد راش پوستی می کنند.
  • آنتی بیوتیک: در هنگامی که کودک آنتی بیوتیک مصرف می کند بیشتر مستعد ابتلا به راش پوستی خواهد بود.
  • برفک دهانی: کودکانی که برفک دهانی دارند، قارچ را از طریق سیستم گوارش به مدفوع منتقل و عفونت ایجاد می کنند.
  • سوزش: اگر پوشک طولانی مدت روی پوست بماند پوست دچار سوزش می شود.
  • عفونت: ادرار باعث رشد راحت تر قارچ می گردد. ماده ای که مانع انتقال رطوبت به بیرون شده نیز جریان هوا را مسدود می کنند. در نتیجه محیطی گرم و مرطوب ایجاد می شود که بر ابتلا به راش پوستی تاثیر گذار است.
  • آلرژی: کودکانی که پوست حساس دارند مبتلا به راش پوستی می شوند.
کالاندولا و اثرات درمانی آن

 

 

طبیعت اطراف ما سرشار از گیاهان مفید با خواص جادویی است که یکی از این گیاهان سودمند، کالاندولا یا گل همیشه بهار است. کالاندولا گیاهی است با ارتفاع حدود 0.7 متر که گلهای کوچک زرد و نارنجی روشن دارد.

گل همیشه بهار مقادیر بالایی از فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان گیاهی را داراست.

به دلیل خواص زیاد و معجزه آور این گل برای پوست، محققان آن را به صورت پماد در آورده اند تا استفاده از این گل پر از فایده آسان تر باشد.

فلاونوئیدهای موجود در گل‌همیشه بهار از آزاد شدن هیستامین و تولید پروستاگلاندین ها (پروستاگلاندین‌ها یکی از مهم‌ترین واسطه‌های شیمیایی در داخل بدن هستند که با تأثیر بر روی گیرنده‌های مختلف سلولی تأثیرات متنوع زیادی در بدن دارند) جلوگیری می نمایند.

ساپونین‌های گل همیشه بهار از آزاد شدن هیستامین ، برادی کینین و بعضی از سایر واسطه‌های التهاب جلوگیری کرده و با کاهش نفوذپذیری مویرگ‌ها مانع تراوش پلاسما به فضای میان بافتی (کاهش ادم) شده، مهاجرت گلبول‌های سفید را به ناحیه ملتهب کاهش می‌دهند.

کارتنوئیدهای گل همیشه بهار بخصوص بتاکاروتن پیش‌ساز ویتامین A بوده و به‌اثرات ضدالتهاب فلاونوئیدها کمک می‌کنند. کاروتنوئیدها همچنین همراه با تانن موجود در گیاه ممکن است در پیشگیری و بهبود حالت قرمزی، ادم و درد ناشی از آفتاب  و ادرار سوختگی که مؤثر باشند.

در بررسی نرخ اثر بخشی جامع داروهای طبیعی براساس شواهد علمی، امتیازبندی برای اثربخشی کالاندولا در راش پوشکی (ادرار سوختگی) سنجیده شده است. تحقیقات اولیه نشان می هد که استفاده از پماد گیاهی کالاندولا 1.5% روی پوست به مدت 10 روز راش پوشک را بهبود می بخشد.

در پایان، با توجه به توضیحاتی که درباره بیماری راش پوشکی داده شد و نیز آشنایی با گیاه کالاندولا و مکانیسم اثر آن و میزان اثربخشی این دارو براساس شواهد علمی، امید است در صورت مواجه با این مشکل، پماد گیاهی کالاندولا را به عنوان گزینه نخست خود در درمان قرار دهید.

 

منابع:
  • http://salamati.ir/2016/12/19
  • https://drsheykholeslami.com
  • http://arga-mag.com/77422
  • https://fa.wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.